w

Orange z zarzutami od UOKiK. Firmie grozi duża kara

Regulator stwierdził nieprawidłowości w aktywowaniu przez operatora płatnych usług i subskrypcji. Orange grozi kara do 10 proc. obrotu.

Postępowanie przeciwko Orange Polska dotyczy dodatkowych opłat, które mogą się pojawić na rachunku w rubryce „usługi elektroniczne.” Pierwsza z nich dotyczy usług nietelekomunikacyjnych świadczonych przez Orange (aktywowane m.in. za pośrednictwem powiadomień tzw. flash SMS i kliknięcie przez konsumenta przycisku „OK”  po jego otrzymaniu). Chodzi o usługi „Gdzie jest Dziecko”, „Chroń dzieci w sieci”, „Nawigacja Orange”, „CyberTarcza” oraz „Zabezpiecz PESEL”,

Kolejnym punktem na liście są usługi podmiotów trzecich rozliczane przez operatora przy wykorzystaniu „Zamów z Orange” (tzw. direct billing gdzie opłata automatycznie jest doliczana do rachunku). Są to takie serwisy jak np. GAMEMINE, KidzInMine, VIDIX.mobi.

  • Na fakturze opłaty za obie te usługi widniały pod nazwą „usługi elektroniczne”, co utrudniało konsumentom rozpoznanie co to są za usługi i kto je świadczy – podaje UOKiK. Z relacji wynika również, że wiele osób nie zamawiało tych usług i nie wiedziało skąd się wzięły dodatkowe opłaty.

Flash SMS-y

Orange Polska świadczy pod swoją marką następujące usługi: „Gdzie jest Dziecko”, „Chroń dzieci w sieci”, „Nawigacja Orange”, „CyberTarcza”, „Zabezpiecz PESEL”. Usługi te są aktywowane za pomocą powiadomienia, które nagle pojawia się na ekranie. usługi można nieświadomie uruchomić przez kliknięcie „OK”, a otrzymane powiadomienia nie zapisują się w skrzynce odbiorczej. Są to tzw. flash sms-y. Konsumenci nie byli świadomi, że aktywowali płatne usługi, a powiadomienia mogli potraktować jako spam – czytamy.

  • Zarzut Prezesa UOKiK dotyczy niewłaściwego oznaczenia przycisku służącego do złożenia zamówienia. Zgodnie z ustawą o prawach konsumenta powinien się tam znaleźć napis „Zamówienie z obowiązkiem zapłaty” lub równoważny. 
1 6
Fot: UOKiK

ŹRÓDŁO: UOKiK

Zobacz także: Jak przygotować skuteczną ofertę dla najemców oraz gdzie i jak publikować ogłoszenia na wynajem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak przygotować skuteczną ofertę dla najemców oraz gdzie i jak publikować ogłoszenia na wynajem?

Jak przygotować skuteczną ofertę dla najemców oraz gdzie i jak publikować ogłoszenia na wynajem?

Gmina sprawdzi czym palisz w piecu. Nie podasz? Grozi Ci mandat

Gmina sprawdzi czym palisz w piecu. Nie podasz? Grozi Ci mandat