w

Oszukał ludzi na 30 milionów. Twórca piramidy finansowej skazany na 13 lat więzienia

Sąd Okręgowy w Olsztynie skazał na 13 lat więzienia twórcę piramidy finansowej Sylwestra S. Dodatkowo sąd wymierzył mu 3 mln zł grzywny i na 10 lat zakazał działalności finansowej. Sylwester S. w ocenie sądu oszukał kilkuset klientów, którym nie wypłacił ponad 30 mln zł. Wyrok nie jest prawomocny.

Sylwester S. w 2005 roku założył w Olsztynie firmę Remedium, która oferowała klientom m.in. wysoko oprocentowane lokaty. S. w lokalnych mediach udzielał wywiadów jako „ekspert finansowy” i szeroko reklamował swoją działalność. Firma ta zaczęła mieć kłopoty jesienią 2012 roku, gdy ujawniono, że nielegalnie prowadzi działalność parabankową.

  • Uzasadniając wyrok, sędzia Iwona Litwińska-Palacz powiedziała, że „Remedium działała w ten sposób, iż Sylwester S. wypłacał klientom pieniądze z tych środków, które wkładali następni klienci. Remedium funkcjonowało tak długo, jak długo pojawiali się nowi klienci” – powiedziała sędzia Litwińska-Palacz i przyznała, że wybuch afery Amber Gold sprawił, że klienci Remedium masowo zaczęli wycofywać swoje środki. W ten sposób płynność piramidy finansowej została zachwiana.

„Oskarżony ma żal, że na skutek wybuchu afery Amber Gold, działaniami Komisji Nadzoru Finansowego, ABW i prokuratury uniemożliwiono mu działalność. Nie dostrzega tego, że ta działalność była piramidą finansową”

– uzasadniała sędzia i dodała, że w ciągu swojej działalności Sylwester S. pobrał od klientów ponad 60 mln zł. Oddał niespełna połowę tej kwoty.

  • Sąd nakazał Sylwestrowi S. zwrot pieniędzy pokrzywdzonym jego działalnością – w sumie kilkuset osobom. Obligatoryjnie uznając, że S. prowadził działalność parabankową, sąd orzekł grzywnę – 3 mln zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowy ład został ogłoszony 15 maja. Od tego czasu internauci masowo wpisywali do wyszukiwarki Google hasło "Firma w Czechach".  Polscy przedsiębiorcy obawiają się zmian w sposobie obliczania składki zdrowotnej, której nie będzie można odliczyć od PIT.

Przenoszenie firmy do Czech? Premier mówi, że się nie opłaca, bo w Polsce jest tanio

Dalsze luzowanie obostrzeń? Jakie branże następne?

Dalsze luzowanie obostrzeń? W tym tygodniu poznamy plany na czerwiec