w

Padł rekord ceny za dzieło sztuki w Polsce. „Tłum III” Abakanowicz sprzedany za 13,2 mln zł

Monumentalna realizacja Magdaleny Abakanowicz „Tłum III” osiągnęła w czwartek najwyższą cenę w historii aukcji sztuki w Polsce – 13,2 mln zł.

  • Rzeźba jest uważana za jedno z najważniejszych dzieł polskiej artystki. To pierwsze dzieło sprzedane w Polsce na aukcji, które osiągnęło kwotę ponad 10 mln zł
  • Dotychczas ostatnią najdroższą pracą artystki była instalacja „Caminando” składająca się z 20 figur. Została sprzedana w 2019 r. za ponad 8 mln zł również w DESA Unicum.

Sam rekord padł na czwartkowej aukcji „Rzeźba i Formy Przestrzenne” w DESA Unicum. Praca jest najdroższą kompozycją tej artystki na świecie.

Instalacja Abakanowicz składa się z 50 wydrążonych od środka figur z jutowego płótna przypominających ludzką sylwetkę do wysokości torsu. Każda postać mierzy sto siedemdziesiąt centymetrów wysokości i była indywidualnie kształtowana przez artystkę, co czyni każdy z elementów niepowtarzalnym.

Organizatorzy aukcji już wcześniej szacowali, że dzieło może zostać kupione za rekordową kwotę. Specjaliści z DESA Unicum szacowali, że „Tłum III” może zostać wylicytowane za 12-18 mln zł.


Fot: Desa Unicum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

renault

Niedobór chipów uderza w Renault – wyprodukuje blisko 500 tys. samochodów mniej

stopy procentowe

Stopy procentowe w Polsce stopniowo w górę? Członek RPP przedstawia swoje zdanie