w

PAŃSTWO Z KARTONU: Nie możemy ukarać, bo Trybunał Konstytucyjny wykreślił przepis

UPS, CHYBA NIE MOŻEMY UKARAĆ

Ostatnimi czasy internet obiegło zdjęcie z toruńskiego lokalu. Na witrynie widzimy plakat „funkcjonariuszy policji i ich rodzin nie obsługujemy”

  • Lokal Byczy Burger tłumaczy, że plakat jest odpowiedzią na zachowanie policji, którego doświadczyli – bezpodstawne zatrzymanie, wielogodzinne przetrzymywanie w radiowozie w kajdankach, poniżanie, agresję, wywiezienie do innego miasta i wypuszczenie w nocy bez możliwości odwiezienia na miejsce zatrzymania – czytamy na Facebooku.
plakat

CO NA TO RZECZNIK PRAW OBYWATELSKICH?

W internecie pojawiło się wiele głosów. Część osób postanowiła poinformować o tej sytuacji odpowiednie służby. Do całej sprawy odniósł się również Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar. We wpisie, podziękował za sygnały, które sugerowały, że lokal nie może „wybierać sobie” klientów.

  • Wskazał jednak na pewien problem, który na razie nie pozwala ukarać „Byczego Burgera”.

Oczywiście tego typu plakaty stoją w sprzeczności z art. 32 Konstytucji. Problem w tym, że art. 138 Kodeksu wykroczeń, który pomagał w takich sprawach, został wykreślony z systemu prawnego przez TK. Niemniej zastanowię się co można zrobić – napisał Adam Bodnar.

Kto, zajmując się zawodowo świadczeniem usług, żąda i pobiera za świadczenie zapłatę wyższą od obowiązującej albo umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia, do którego jest obowiązany, … podlega karze grzywny – art. 138 Kodeksu wykroczeń.

KARTON

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skutki lockdownu. W Ameryce Łacińskiej upadła co piąta firma

Skutki lockdownu. W Ameryce Łacińskiej upadła co piąta firma

USA: Senat przegłosował pakiet pomocowy. Helikopter zrzuci po 1400 dolarów

USA: Senat przegłosował pakiet pomocowy. Helikopter zrzuci po 1400 dolarów