w

Partia Razem vs Amazon. “Black Friday to wyzysk!”

zandberg razem partia amazon
zandberg razem partia amazon
Źródło: Rzeczpospolita

Dziś mamy Czarny Piątek. Jest to dzień, oznaczający początek zakupów przed Bożym narodzeniem w USA. W listopadowe święto okazji, zarówno duże jak i mały sklepy organizują dla klientów różnego rodzaju promocje i wyprzedaże. Dla wielu ludzi to doskonała okazja na udane i satysfakcjonujące zakupy. Nie wszyscy jednak wyrażają entuzjazm w związku z dzisiejszym dniem.

Oburzenie wyraziła partia Razem, uważając nakładanie na pracowników nowych, dodatkowych obowiązków za znęcanie się nad nimi. Partia zajęła stanowisko, że jakiekolwiek inne wysiłki w dniu pracy powinny być wynagradzane dodatkowo:

adrian zandberg vs amazon
Źródło: Facebook

Innym zarzutem ze strony skrajnie lewicowej partii wobec Amazona, był brak dbałości o środowisko. Zdaniem liderów ugrupowania, o ignorancji przedstawicieli firmy świadczy niepłacenie przez nich podatku. Nie wiadomo czy Razem rzeczywiście jest zatroskane o “złą sytuację pracowników” czy znalazło byle powód, by następnie atakować firmę z pobudek ekologicznych.

“Obiektywna” teoria wartości

AshD62vXIDnJOzuD
Źródło: kwejk.pl

Przedstawiciele partii Razem nie mają żadnych dowodów, że obowiązki związane z przygotowywaniem sklepów na Black Friday są dołożone do standardowych (codziennych). Zadania, wyznaczane przez kierowników mogą być każdego dnia przecież inne. Ponadto, gdyby warunki pracy w Amazonie były tak koszmarne, ludzie sami masowo zwalnialiby się jego oddziałach.

Największą wątpliwość budzi jednak proklamowana przez Razem tzw. obiektywna teoria wartości. Zakłada ona, że im więcej ktoś wykonuje pracy, tym więcej powinien zarabiać. Nie ma więc znaczenia, czy jego praca jest efektywna i przynosi zyski, czy pracodawcy się opłaca jego sposób wykonywania poleceń.

“Gdy ktoś pracuje ciężej, powinien więcej mieć od tego, co zarabia mniej!” – brzmi rozsądnie, nawet mądrze, ale niestety tylko teoretycznie. Jakby zastosować tą maksymę w życiu ekonomicznym, prym w argumentacji wiedliby boomerzy, przekładający fizyczną pracę nad intelektualną czy komputerową.

Sporo ludzi uważa programowanie w IT czy wykonywanie zadań biurowych za szczyt wygodnictwa, którego nie da się porównać z fizyczną pracą na budowie czy w magazynie. Gdyby kierować się ich filozofią, by olać studia, kursy i “skupić się na prawdziwej pracy” by “wiedzieć co to życie”, wtedy w Polsce byłby spory niedobór specjalistów, np. z informatyki. Czy tego chce partia Razem? Emigracji kolejnych rodaków za normalną rzeczywistością?

2 komentarze

Dodaj odpowiedź
  1. Praca to wyzysk? Tylko kto i co wyzyskuje ? A może to nasza “dusza” wyzyskuje nasze “ciało”, z czasu z jakiego będzie żyć ??

    Tak naprawdę to ludzie nadają wartość rzeczom. Bo czy na środku pustyni złote lamborgini, będzie więcej warte od beczki wody ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wincyj demokracji

Wincyj demokracji

rafal trzaskowski

Trzaskowski grozi wstrzymaniem finansowania policji za nadużycia. Tak będzie w AKAPie?