w

Rząd Wenezueli: Narodowa kryptowaluta Petro jest warta 60 dolarów. Sytuację zweryfikował rynek

Petro fot. materiały prasowe
Petro fot. materiały prasowe

Emitowana od 2018 r. kryptowaluta Petro wyceniana jest przez wenezuelski rząd na 60 dolarów, ale rynek jest innego zdania. Okazuje się, że w wolnym obrocie cena za sztukę nie przekracza… 8 dolarów.

Od czasu wprowadzenia Petro, prezydent Nicolas Maduro agresywnie promował swój wynalazek. Obecnie, jest to jedyna forma płatności przy zakupie wenezuelskiego paszportu, a od grudnia 2019 r. – również oficjalna waluta wypłaty służby publicznej. W ten sposób rząd nie tylko rozproszył system premiowy, ale rozpoczął kampanię promocyjną autorskiego portfela walutowego – PetroAppa.

Nicolas Maduro fot. flickr.com
Nicolas Maduro fot. flickr.com

Po wypłacie choćby 0,50 Petro, każdy obywatel jest zobligowany do korzystania z PetroAppa. Na oficjalnym kalkulatorze cenowym kurs wymiany sięga prawie 60 dolarów za Petro. Wypłaty są podawane w bolivarach, oficjalnej walucie Wenezueli, więc np. przedsiębiorcy nie są w stanie oszacować faktycznej wartości swojego dochodu, a proces wymiany uzależniony jest od jednostek rządowych.

Sprawdź również: Do 2025 r. światowy rynek konopi wart 47 bilionów

W związku z wątpliwym kursem Petro obywatele zaczęli wymieniać walutę między sobą. Okazało się, że 1 Petro równa się ok. 8 dolarom. Dla porównania przeciętna pensja miesięczna w Wenezueli szacowana jest na 4 dolary.

W dobie pandemii, Maduro zadeklarował pomoc dla lekarzy, którzy mają dostać… 1 Petro na głowę. Dla rolników rząd przewidział pakiet w wysokości 650 tys. Petro.

Źródło: beincrypto.com

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

RZĄD stać nas na WSZYSTKO. Taaa.... VETO

CPK w dobie kryzysu – komentarz Tomasza Agenckiego

chiny shenzhen

Chiny – Nowa potęga gospodarcza