w

PGNiG: Kolejny wniosek o podwyżkę cen gazu jest nieunikniony

Kolejna podwyżka taryfy na gaz jest nieunikniona. Będziemy starali się ten wniosek składać w taki sposób, by wzrost ceny był jak najmniej dotkliwy dla gospodarstw domowych. Oczywiście w rękach prezesa URE jest decyzja, w jakiej skali będzie podwyżka – powiedział dziennikarzom prezes PGNiG Paweł Majewski w kuluarach Kongresu 590.

Na pewno wniosek nie będzie taki, jak wzrosty cen gazu, z którymi mamy do czynienia w tej chwili na europejskich giełdach. To jest działanie zupełnie bezprecedensowe i niespotykane do tej pory. Jest to efekt działań Gazpromu. Mam nadzieję, że Komisja Europejska zacznie teraz dostrzegać, jak może wyglądać szantaż energetyczny ze strony rosyjskiej” – dodał prezes.

Pytany, kiedy wniosek może trafić do URE, zastrzegł, że decyzja w tej sprawie należy do prezesa PGNiG Obrót Detaliczny.

Paweł Majewski poinformował, że magazyny gazu w Polsce są wypełnione niemal w 100 proc. Dodał też, że do tej pory nie otrzymał sygnałów ze strony największych firm, klientów PGNiG, że chcieliby ograniczać odbiory gazu z PGNiG.

Pytany o przewidywania co do cen gazu w najbliższych miesiącach, powiedział: „Ciężko w tej chwili prognozować. Sytuacja wymyka się racjonalnej analizie, gdyż – w naszej ocenie – jest ona sterowana przez politykę realizowaną przez Gazprom”.

„Wzrost cen jest bardzo intensywny. Zdarzają się takie dni, gdy wahania cen są rzędu 10 proc. My robimy wszystko, żeby zabezpieczyć stabilne dostawy gazu na polski rynek. Zima jest bezpieczna” – dodał.


ŹRÓDŁO: PAP


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tym razem jest inaczej - prognozy Saxo na IV kw.

Tym razem jest inaczej – prognozy Saxo na IV kw.

Ministerstwo zdrowia: Nie będzie żadnych obostrzeń, nikogo na to nie stać

Ministerstwo zdrowia: Nie będzie żadnych obostrzeń, nikogo na to nie stać