w

PKN Orlen odnotował ogromny wzrost przychodów. Spółka opublikowała dane

Rosnące przychody Orlenu

PKN Orlen w III kwartale 2021 r. zanotował o 52 proc. wyższe przychody niż przed rokiem – poinformowała spółka. Jak dodała, to efekt wyższych notowań produktów rafineryjnych i petrochemicznych na skutek wzrostu cen ropy o 31 dol. za baryłkę rok do roku.

Jak wynika z opublikowanych danych za III kwartał 2021 r., zysk przed opodatkowaniem i amortyzacją oraz wycena zapasów PKN Orlen wyniosły 4,3 mld zł, o 2,3 mld zł więcej niż w III kwartale 2020 r., a wolumen sprzedaży był wyższy o 2 proc.

Jako główne źródło wzrostu spółka wskazała wyższe notowania produktów rafineryjnych i petrochemicznych na skutek wzrostu cen ropy o 31 dol. za baryłkę rok do roku.

  • PKN Orlen zaznaczył, że za 75 proc. wyniku odpowiadają segmenty petrochemia, rafineria i energetyka

Segment petrochemiczny zanotował wzrost zysku przed opodatkowaniem i amortyzacją o ponad 100 proc. rok do roku, do poziomu 1,013 mld zł. Według spółki to efekt korzystnego wpływu otoczenia makro w efekcie wzrostu marż produktowych, a także osłabienia złotówki względem euro oraz wyceny i rozliczenia kontraktów terminowych CO2 w ramach wydzielonego portfela transakcyjnego w wysokości 135 mln zł.

Segment rafineryjny osiągnął zysk przed opodatkowaniem i amortyzacją na poziomie 1,165 mld zł. Przerób ropy wzrósł o 1 proc., do 8,3 mln ton, co oznacza, że wykorzystanie mocy przerobowych sięgnęło 94 proc. Sprzedaż benzyn wzrosła o 11 proc., oleju napędowego o 4 proc., paliwa lotniczego o 41 proc., a autogazu spadła o 6 proc. W ramach wydzielonego portfela transakcyjnego dokonano wyceny i rozliczenia kontraktów terminowych CO2 na 159 mln zł.

Segment energetyki wypracował zysk przed opodatkowaniem i amortyzacją na poziomie 1,042 mld zł, z czego 717 mln zł to wynik Grupy Energa. Produkcja energii elektrycznej w Grupie Orlen była wyższa o 6 proc.

kurs akcji pkn orlen
Kurs akcji PKN Orlen od początku roku. Źródło: Google

Zysk przed opodatkowaniem i amortyzacją segmentu detalicznego osiągnął poziom 948 mln zł, czyli niższa o 8 proc. niż przed rokiem. To efekt spadku marż paliwowych na polskim rynku, przy ich wzroście na rynku czeskim i niemieckim oraz porównywalnym poziomie na rynku litewskim.

Wolumeny sprzedaży detalicznej w całej Grupie Orlen spadły o 1 proc. w tym niższa o 2 proc. była sprzedaż oleju napędowego, a sprzedaż autogazu spadła o 5 proc. Sprzedaż benzyny wzrosła o 1 proc. Jednocześnie koncern odnotował wzrost marż pozapaliwowych na wszystkich tych rynkach.

Jak ocenił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, wyniki za III kwartał to przede wszystkim rezultat efektywnego zarządzania spółką. „Kluczowa jest dywersyfikacja działalności. Znaczące wzrosty odnotowały wszystkie segmenty naszej działalności, poza detalicznym, który obciążyły wyższe koszty prowadzenia biznesu, w tym wyższe ceny ropy czy kurs dolara” – wskazał, cytowany w komunikacie, Obajtek.

„Jesteśmy w bardzo dobrej kondycji finansowej, mamy solidną bazę do dalszego rozwoju i realizacji strategicznych projektów, które są tak ważne dla przyszłości Grupy ORLEN. Szczególnie w kontekście dalszego wzmacniania naszej pozycji na zagranicznych rynkach” – powiedział Daniel Obajtek.


ŹRÓDŁO: PAP


Zobacz również: Używane auta mocno drożeją, nowe praktycznie nie tracą na wartości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

samochody mocno drozeja chaos na rynku

Używane auta mocno drożeją, nowe praktycznie nie tracą na wartości

shiba inu pojawi sie na robinhoodzie tego chca inwestorzy

Petycja do Robinhood. Inwestorzy chcą handlować Shiba Inu na tej platformie