w , ,

Podatek od cukru – kiedyś: troska o nasze zdrowie, teraz: ratunek dla gospodarki. WTF?

Premier Mateusz Morawiecki 758x426 2
Premier Mateusz Morawiecki 758x426 2
Źródło: Tok.fm

Kiedy rząd ogłaszał plan wprowadzenia podatku od cukru, jego przedstawiciele tłumaczyli, że celem nowej przymusowej daniny jest promocja prozdrowotnych nawyków żywieniowych. Teraz okazuje się, że ma uratować polskie firmy przed bankructwem!

Kryzys ekonomiczny, wywołany koronawirusem skutkuje stratami finansowymi dla wielu biznesów, a nawet bankructwem. Niedawno firma Fitness World zakończyła swoją działalność z powodu obostrzeń. Podobnie mogą skończyć inne przedsiębiorstwa z całkowitą niemożnością świadczenia usług

Zapytano premiera Morawieckiego, czy w tak ciężkich warunkach ekonomicznych nie zamierza ulżyć przedsiębiorcom i wstrzymać wprowadzenie nowych podatków – nie tylko cukrowego, ale też handlowego czy opodatkowania spółek komandytowych.

Co odpowiedział premier? Nie tylko, że nie zrezygnuje ze swoich planów, ale też, że nowe obciążenia wyjdą przedsiębiorcom tylko na dobre:

Za pomocą pieniędzy, w ogromnej większości pochodzących od polskich podatników, ratujemy gospodarkę i branże w najtrudniejszym położeniu – powiedział premier Mateusz Morawiecki

Premier argumentował swą decyzję, że rząd musi mieć pieniądze na pomoc dla branż, poszkodowanych CoVid-19

Państwo polskie ma i będzie miało środki na ratowanie i wspieranie tych branż i miejsc pracy, które są najbardziej zagrożone – zaznaczył

“Sytuacja jest opanowana”

df69e2f67f5dea23fb0ffe0437d211f1
Źródło: Newsweek

Zadajmy naszemu rządowi po raz kolejny pytanie: skąd się biorą pieniądze na finansowanie usług publicznych? Wiemy dobrze, że państwo ma środki na inwestowanie w cokolwiek dzięki podatkom, odprowadzanym przez obywateli. Muszą oni mieć pieniądze, żeby mogli i chcieli składać się z rządem na wspólne inwestycje.

Pozbawiając przedsiębiorców możliwości prowadzenia biznesów, które są ich głównym źródłem utrzymania, a także pracowników pracy, pozbawiamy państwo wpływów do budżetu. Brak pracy i produkcji skutkuje mniejszym odprowadzaniem pieniędzy, bo coraz mniej osób pracuje. Jak więc podatek od cukru ma zwiększyć wpływy, jak za chwilę nikogo nie będzie stać na słodkie wydatki?

Jaki jest tak naprawdę cel wprowadzenia podatku od cukru? Najpierw słyszeliśmy o trosce o nasze zdrowie, teraz o konieczności pozyskania środków na walkę z kryzysem. A może pozwólmy ludziom zarabiać, żeby mogli przetrwać i nie martwili się o swoją przyszłość, zamiast wbijać im nóż w plecy kolejną, złodziejską opłatą?

3 komentarze

Dodaj odpowiedź
  1. Myślę, że to raczej “rządzący” nieco przesadzają wprowadzając podatek, który i tak nie wpłynie na ilość spożywanego przez społeczeństwo cukru.
    Szkoda, że nikt nie spytał się najpierw społeczeństwa czy w ogóle chcę aby Państwo mówiło nam co możemy jeść a czego nie.

    Czekamy z utęsknieniem na następne “konstruktywne” działania Rządzących!!!

  2. To rozwiązanie było już testowane. Rezultat znany – konsumpcja nie maleje, natomiast wpływy z tytułu “opłaty” już tak. Ojciec Vateusz wie co robi 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ps5

Tak się zarabia na gamingu. Spekulanci rządzą ceną. Zarobili miliony na odsprzedaży konsoli

ww 2

Koniec koalicji Kukiz-PSL!