w

„Podatki nie mogą służyć tylko silnym”. Premier na łamach francuskiego dziennika

fot: flickr.com

Podatki nie mogą służyć tylko silnym… więc dociśniemy każdego.

Pandemia zadłużenia w Europie Zachodniej znacząco zmieniła sytuację i coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę z potrzeby zbudowania nowego globalnego ładu fiskalnego – pisze premier Mateusz Morawiecki we francuskim dzienniku „L’Opinion” w piątek.

„Rozpoczynamy debatę o międzynarodowych podatkach, o tym, czy korporacje powinny płacić podatki tam, gdzie generują przychody. Rozmawiamy o tym, czy to fair, że w niektórych krajach Unii można nie płacić podatków w ogóle. Tych tematów do tej pory nie traktowano na serio. Pandemia długu w Europie Zachodniej zmieniła podejście do tego tematu” – pisze premier Mateusz Morawiecki.

  • Szef polskiego rządu podkreśla, że „mamy problem międzynarodowej optymalizacji podatkowej. Komisja Europejska w 2020 r. przegrała w sądzie i Apple nie musi płacić Irlandii 13 mld zaległych podatków – sądy, nawet te europejskie, nie zawsze postępują zgodnie z duchem sprawiedliwości”.
  • „Ograniczenie rajów podatkowych to również nowoczesna polityka przemysłowa, gdyż zamykanie możliwości wytransferowania środków z firm za granicę naturalnie zwiększa poziom prywatnych inwestycji” – stwierdza Mateusz Morawiecki.
  • Polski premier opisuje historię reform podatkowych w Polsce od czasu przywileju koszyckiego w 1374 r. aż po XXI w., wskazując na ograniczanie luki VAT i CIT jako „nowej odsłony ruchu egzekucyjnego, który dąży do wzmocnienia państwa”.

„Budowa polskiej klasy średniej i polskiego dobrobytu”

„Elity polityczne Rzeczypospolitej zaniechały reform, gdy był ku temu czas. Blokada polskich reform podatkowych była uważana za rzecz o strategicznym znaczeniu na polu polityki europejskiej na dworach pruskim i rosyjskim. Władcy tych krajów dali temu wyraz w traktacie poczdamskim, gdzie słabość polskich rządów uznana została za gwarancję interesów naszych przyszłych zaborców. Dziś odbudowa wpływów podatkowych jest również drogą do trwałego odzyskania polskiej podmiotowości” – podkreśla.

„Uczciwy, prorozwojowy system podatkowy może przyspieszyć budowę polskiej klasy średniej i polskiego dobrobytu” – uważa Mateusz Morawiecki.

„Czy to sprawiedliwe, że skromna rodzina prowadząca sklepik na osiedlu płaci podatki, a globalny koncern z sektora nowych technologii nie? Prawnicy podatkowi zajmujący się optymalizacją podatkową i cenami transferowymi mogliby napisać prawdziwą historię polskiej transformacji. Byłaby inna od obiegowych opinii” – pisze szef polskiego rządu.

ŹRÓDŁO: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

PILNE: Parlament Europejski przegłosował paszporty szczepionkowe!

PILNE: Parlament Europejski przegłosował paszporty szczepionkowe!

Narodowy Bank Polski został wyróżniony nagrodą "Najlepiej zarządzany bank centralny w Europie w 2021 roku", przyznaną przez magazyn Capital Finance International.

NBP z nagrodą za najlepiej zarządzany bank centralny w Europie