w

Podwyżka mandatów – nawet 14 tys. złotych za naruszanie terminu płatności podatków

Podwyżka mandatów skarbowych – ukryta w projekcie ustawy o akcyzie.

Akcja szukamy pieniędzy – rządzący planują wyższe kary za wykroczenia skarbowe. Rząd zawarł przepisy dotyczące wysokości mandatu karnego skarbowego – wszystko po kryjomu, schowane w Rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw.

  • Wykroczenia skarbowe są zagrożone jedynie grzywną, nazywaną mandatem skarbowym. Wykroczeniem skarbowym będzie na przykład niezłożenie deklaracji podatkowej w terminie, regularne wystawianie błędnych dowodów zakupu czy też np. naruszanie terminu płatności podatków.
  • Obecnie maksymalna kwota mandatu za wykroczenie skarbowe wynosi dwukrotność minimalnego wynagrodzenia w danym roku. Minimalne wynagrodzenie w 2021 wynosi 2800 zł – maksymalna wysokość mandatu to 5600 zł.

Rządzący planują zmiany w tym zakresie, proponują wyższe mandaty skarbowe – nawet do 14 tys. zł za pojedyncze wykroczenie skarbowe. Zgodnie z przepisem mandat mógłby wynosić bowiem maksymalnie pięciokrotność minimalnego wynagrodzenia, czyli w 2021 r. właśnie 14 tys. zł.

  • Ustawodawca w uzasadnieniu projektu ustawy wskazał, że projektowana zmiana miałaby m.in… odciążyć sądy.

Zdaniem rządzących jeśli możliwe byłoby nałożenie wyższego mandatu skarbowego, to organ, który taki mandat wystawia, nie musiałby występować do sądu z aktem oskarżenia. Wyższa maksymalna wysokość mandatu miałaby sprawić, że urzędnicy rzadziej korzystaliby z rozwiązania z udziałem sądu.

Niestety – można się jednocześnie przypuszczać, że nawet za drobne wykroczenia urzędnicy będą wystawiać mandaty karne wyższe niż do tej pory – tylko dlatego, że mają taką możliwość- komentuje bezprawnik.pl

MIS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Małgorzata Gersdorf choruje na COVID-19. Leczy się amantadyną sprowadzoną z Niemiec

Małgorzata Gersdorf choruje na COVID-19. Leczy się amantadyną sprowadzoną z Niemiec

Upada znany producent bielizny. Czas się przebranżowić- może majteczki w kropeczki?

Upada znany producent bielizny. Czas się przebranżowić – może majteczki w kropeczki?