w

Badanie: Zakaz handlu. Polacy chcą robić zakupy w niedziele

Zakaz handlu:

Jak wynika z badania UCE Research – ponad połowa Polaków chce przywrócenia handlu w niedziele.

Jak dobrze jednak wiemy – rząd idzie w zupełnie inną stronę, zaostrzając przy tym przepisy. Od długiego czasu zakaz ten jest przedmiotem dyskusji społecznej. Coraz więcej sklepów korzysta z luki, która daje możliwość obejścia tego przepisu – przedsiębiorcy spełniają po prostu potrzeby Polaków. Tak działa rynek.

Rząd jednak chce przeciwdziałać rynkowi – nic nowego. Sejm przyjął ostatnio nowelę ustawy o zakazie handlu. Teraz sklep zamieniający się w „placówkę pocztową”, będzie musiał udowodnić, że wpływy z tego rodzaju usług stanowią przynajmniej połowę jego przychodów.


Zobacz także: Uszczelnienie zakazu handlu w niedziele? Do sejmu trafił projekt ustawy!


Polacy chcą robić zakupy w niedziele:

Faktowi, że obchodzenie przez sklepy przepisów jest dla Polaków potrzebne, dowodzi również badanie które zostało przeprowadzone przez UCE Research.

  • 54,9 proc. ankietowanych uważa, że sklepy powinny być otwarte w każdą niedzielę.

Według sondażu przeprowadzonego przez UCE Research dla Grupy AdRetail, 54,9 proc. Polaków uważa, że sklepy powinny być otwarte w każdą niedzielę, 35,8 proc. jest przeciw, a 9,3 proc. nie ma wyrobionej opinii w tej kwestii.

Z badania wynika, zakaz handlu w niedzielę najliczniej akceptują mieszkańcy wsi i miejscowości do 5 tys. mieszkańców. Nawet tam jednak więcej jest zwolenników handlowych niedziel, choć różnica ta nie jest znacząca. W mniejszych miejscowościach za przywróceniem handlu w niedzielę jest 44,4 proc., przeciwko – 43,8 proc. ankietowanych.

W większych miastach chęć powrotu do niedzielnych zakupów jest większa. W miastach od 20-49 tys. ludności 61,5 proc. osób opowiada się za zniesieniem ograniczenia sprzedaży, a 26,5 proc. za jego utrzymaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

BBI ma plan połączenia z Ekipą Friza! Akcje szybują do góry

BBI ma plan połączenia z Ekipą Friza! Akcje szybują do góry

Spis Powszechny: Do sieci wyciekła masa e-maili Polaków, którzy brali w nim udział

Spis Powszechny: Do sieci wyciekła masa e-maili Polaków, którzy brali w nim udział