w

Polacy nie potrafią rozmawiać o pieniądzach?

Rozmowa o pieniądzach?

Zarobki w Polsce nadal pozostają tematem tabu. Wiele osób omija ten temat. Część się wstydzi, część uważa, że nie przystoi, a niektórzy zostali tak po prostu nauczeni. Wśród naszych mieszkańców, powiedzenie „dżentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają” jest wciąż aktualne.

Co mówią statystyki?

  • Jak wynika z badań Pracuj.pl – Polacy nie potrafią rozmawiać o zarobkach otwarcie – nawet w takich sytuacjach jak rozmowa o pracę. Tylko 28% spośród ankietowanych osób przyznało, że dzieli się informacjami na temat zarobków z innymi.
  • Z kolei, w dużej większości, Polacy nie są zadowoleni ze swoich pensji. Jedynie 32% respondentów twierdzi, że obecne wynagrodzenie spełnia ich oczekiwania.

Polacy mają także kłopot z rozmowami w sprawie wynagrodzenia – negocjowaniem warunków i wysokości pensji.

  • Tylko nieco ponad jedna trzecia badanych zadeklarowała, że rozmowy o zarobkach z przełożonymi nie stanowią dla nich problemu. Efekt? Mniej niż połowa respondentów (45%) starała się w ubiegłym roku o podwyżkę, a co trzeci (32%) nie robił tego… nigdy.
  • Polacy bardzo sobie cenią widełki wynagrodzeń już na etapie samych ofert. Aż 71% respondentów oczekiwałoby takiego rozwiązania. W tej kwestii, wszystko zmienia się bardzo szybko – dobrym przykładem jest branża IT, gdzie widełki płac są jawne, a otwartość w komunikacji zarobków jest na bardzo wysokim poziomie.

Jak zauważa Patryk Müller, Starszy Specjalista ds. Komunikacji z Użytkownikami w Grupie Pracuj, w obszarze ich jawności widać stopniową zmianę na lepsze. Na przykład, obecnie udział ogłoszeń z widełkami zarobków na Pracuj.pl jest ponad dwukrotnie wyższy niż jeszcze 2-3 lata temu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dane o zarobkach Polaków

Dane o zarobkach Polaków

InPost planuje gigantyczną inwestycję – około 565 mln. euro!

InPost planuje gigantyczną inwestycję – około 565 mln euro!