w

Polska przystępuje do programu certyfikatów szczepionkowych. Swobodne podróżowanie?

Od 1 czerwca Polska przystąpiła do systemu unijnych certyfikatów covidowych – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, certyfikaty będą mogły poświadczyć fakt zaszczepienia przeciwko COVID-19, bycia ozdrowieńcem oraz negatywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa.

„Dzisiaj, 1 czerwca, Polska przystępuje do systemu unijnych certyfikatów covidowych. To system stworzony przez Komisję Europejską, po to, by móc ułatwić swobodne podróżowanie po Unii Europejskiej właśnie podczas pandemii” – powiedział minister Niedzielski na wtorkowej konferencji prasowej.

  • Jak tłumaczył, certyfikat tego typu to „dowód” na to, że dana osoba przebyła chorobę. Drugim obszarem będzie kwestia negatywnego wyniku testu na COVID-19. Trzeci typ certyfikatu, to certyfikat, który potwierdza fakt zaszczepienia przeciwko COVID-19.

W temacie testów, podkreślił jednocześnie, że mowa wyłącznie o testach PCR. „Komisja Europejska nie zdecydowała się jeszcze na włączenie testów antygenowych do tych, które potwierdzają status osoby niezakażonej” – powiedział.

Certyfikat możemy pobrać za pomocą Internetowego Konta Pacjenta – dodał. Jest tam również tradycyjny dokument w formacie PDF, który można wydrukować i który zawiera wszystkie te same informacje, które są zapisane w kodzie QR” – powiedział minister.

ŹRÓDŁO: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maj: Inflacja znowu rośnie. Dobijamy do 5 procent!

Maj: Inflacja znowu przyśpiesza! Ceny rosną najszybciej od dekady!

Zmiany w przepisach drogowych od 1 czerwca. Co musisz wiedzieć?

Zmiany w przepisach drogowych od 1 czerwca. Co musisz wiedzieć?