w

Polska specjalność przyśpiesza… inflacja znowu w górę!

Fot: Elly2001/ Wikimedia commons

Inflacja znowu w górę

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu wzrosły o 3,2 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,0 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny w szacunku flash.

Inflacja znowu w górę

Wzrost powyżej oczekiwań:

Inflacja w Polsce przyspieszyła w marcu do 3,2 proc. rocznie z 2,4 proc. w lutym, wyraźnie przebijając cel inflacyjny NBP. To jej największy skok od ponad roku. Ekonomiści oczekiwali jednak odczytu na poziomie 2,9 proc. rok do roku.

  • Jak oszacował wstępnie GUS, indeks cen konsumpcyjnych (CPI), główna miara inflacji w Polsce, wzrósł w marcu o 3,2 proc. w stosunku do marca poprzedniego roku, najbardziej od października. W stosunku do lutego br. wzrósł o 1 proc. To jedna z największych miesięcznych zwyżek tego wskaźnika w ostatniej dekadzie.

Na kolejne miesiące przewiduje się ponowny wzrost inflacji.

  • Szybko poszło, inflacja z powrotem powyżej celu i z dobrymi widokami na przebicie 3,5% w kolejnym miesiącu – piszą ekonomiści banku Pekao.
  • Z kolei, analitycy mBanku prognozują, że w kwietniu inflacja przebije 3,5 proc., a w maju wzrośnie powyżej 4 proc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ponad 6 tys. mandatów za brak maseczki jednego dnia Ostatniej doby policjanci przeprowadzili ponad 22 tys. kontroli związanych ze sprawdzeniem, czy przestrzegane są wprowadzone nakazy, zakazy i ograniczenia w związku z pandemią - poinformował rzecznik policji Mariusz Ciarka.

Policja w akcji. Ponad 6 tys. mandatów za brak maseczki jednego dnia

Dokręcamy śrubę: Minister finansów zapowiada podwyżkę podatków

Dokręcamy śrubę: Minister finansów zapowiada podwyżkę podatków