w , ,

Polska z szansą na 4 miejsce w Europie w rozwoju fotowoltaiki!

fotowoltaika 01
fotowoltaika 01
Źródło: ceo.com.pl

Jak podaje PortalKomunalny.pl, wiele wskazuje na to, że w tym roku zajmiemy jako kraj czwarte miejsce pod względem inwestycji w fotowoltaikę. Są to przewidywania Międzynarodowej Agencji Energetycznej. W zeszłym roku, Polska w UE zajęła piąte miejsce w tej kwestii.

Dla naszego kraju to bardzo dobra wiadomość, która symbolizuje łączenie przyjemnego z pożytecznym. PV gwarantują ograniczanie kosztów energii w firmach, domach i wielu innych miejscach. Rozwój innowacyjnej, proekologicznej technologii Polska zawdzięcza m. in. dotacjom z funduszy państwowych i Unii Europejskiej.

Dane MAE

Międzynarodowa Agencja Energetyczna zakłada, że w tym roku w całej Europie powstaną elektrownie fotowoltaiczne, których łączna moc wyniesie 16,5 GW. To będzie wynik o 4 proc niższy od osiągniętego w roku 2019 przez rynek europejski PV.

Przedstawiciele Agencji podkreślają, że bez uwzględnienia Hiszpanii, gdzie w obecnym roku łączna moc nowych instalacji ma być znacznie mniejsza niż przed rokiem – europejski rynek PV odnotowałby wzrost o 13 proc.

Polska zaś (według prognoz MAE) może stać się w tym roku czwartym rynkiem w Unii Europejskiej, ze względu na nowe moce w PV, zaraz obok Holandii, Hiszpanii i Niemiec. Mamy szansę wyprzedzić drugi po Niemcach największy europejski rynek pod względem łącznej mocy zainstalowanej fotowoltaiki – Włochy. Aktualnie kraj ten posiada już ponad 20 GW w fotowoltaice. W tym roku mają odnotować zwiększenie mocy instalacji PV o 0,8 GW.

Wolność to również odpowiedzialność

csm ecology and biodiversity d0c0697c4d
Źródło: master-and-more.eu

Każdy z nas może preferować różne sposoby dostarczania obywatelom energii, ale nie da się zaprzeczyć, że fotowoltaika, która wytwarza czystą energię, zmniejsza emisję substancji szkodliwych dla otoczenia. To oznacza, że przyczynia się do ochrony środowiska.

Energia ta wytwarzana jest ze słońca, w związku z czym nie są potrzebne surowce jak paliwa kopalne do produkcji. Panele wytwarzają energię elektryczną dzięki słonecznemu światłu. Nie mamy tu do czynienia z emisją dwutlenku węgla do atmosfery lub innych, niekorzystnych zdrowotnie gazów.

Fotowoltaika to narzędzie przemyślane doskonale – z myślą o korzyściach dla człowieka i dla planety. Dzięki rozprzestrzenianiu się jego użycia, zwiększamy szanse na funkcjonowanie człowieka w czystym środowisku. Pamiętajmy o tym, że wolność i swoboda w przejawianiu inicjatyw potrzebuje właściwych warunków w przestrzeni, umożliwiających m.in. oddychanie.

2 komentarze

Dodaj odpowiedź
  1. Nikt nie mówi o kosztach produkcji i utylizacja takich instalacji, a za 10-15 lat jak ich wydajność spadnie poniżej 50% to w Polsce znowu powstaną dzikie wysypiska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

czarnek narzuca religie patriotyzm

Minister Czarnek chce narzucać uczniom religię i patriotyzm w szkołach

praca zdalna opodatkowanie

Ktoś tu nieźle odleciał! Padła propozycja podatku od…..pracy zdalnej!