w ,

Polskie górnictwo przyniosło straty o ponad 3 miliardy złotych!

gornictwo nierentowne

Jak wynika z badań, opublikowanych przez biuro prasowe Ministerstwa Aktywów Państwowych, w oparciu o trzy kwartały, polskie górnictwo odnotowuje poważne straty. Spółki węglowe sprzedały aż o 6,2 miliona ton węgla mniej, niż w ubiegłym roku!

To oznacza, że górnictwo zmniejszyło przychody o przynajmniej 3,5 miliarda złotych. W związku z tym, każda tona węgla sprzedanego oznacza ok. 59 złotych straty. Całkowita strata węglowego sektora netto po upływie trzech kwartałów wyniosła ponad 3,3 miliardy złotych.

Co było rok temu w tym samym okresie? Górnictwo na węglu zarobiło 765 milionów. Tegoroczna strata przekroczyła zaś aż 2 miliardy. Wytworzenie tony węgla w tegorocznych trzech kwartałach kosztowało ok. 31 zł, czyli było o co najmniej 9 procent droższe niż w zeszłym roku.

Trzy kwartały 2020 r. przyniosły stratę w wysokości 3,35 mld zł. Także wstępne wyniki finansowe za październik pokazują, że przyniesie on stratę. Biorąc pod uwagę aktualną trudną sytuację w gospodarce, nie można liczyć, że w listopadzie i grudniu wynik ulegnie poprawie – oświadczył wiceminister Soboń

Ciekawość budzi fakt, że w tym roku była większa pomoc państwowa dla górnictwa, niż w poprzednim. W okresie styczeń-wrzesień otrzymało łącznie 591,5 miliona złotych, podczas gdy w zeszłym roku 514,6 miliona.

Państwo nie działa

kaczynski panstwo nie dziala cytat tvn
Źródło: paczaizm.pl

W związku ze stratami, jakie odnotowuje polskie górnictwo, zachodzi pytanie po co państwo ma utrzymywać nierentowne zakłady? Przemysł górniczy okazuje się niewydolny, a my zamiast z niego odchodzić, jeszcze dopłacamy!

Najlepiej jeśli zostałoby poddane mechanizmom rynkowym, tak jak inne fabryki, firmy czy spółki. Od jakości usług i oceny klientów powinno zależeć czy coś się utrzyma czy przestanie funkcjonować na rynku.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości utwierdza w przekonaniu, że państwo nie ma kompetencji do zajmowania się gospodarką. Zamiast pozwolić prywatnym instytucjom się rozwijać, zabiera produktywnym obywatelom, by na siłę utrzymać nierentowne spółki. Gdyby dotacje były przyznawane za efektywność, można byłoby zrozumieć ich sens. Jednak państwo premiuje spółkę za fatalne wyniki.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

REWOLUCJA FINANSOWA: CBDC – wilk w owczej skórze

REWOLUCJA FINANSOWA: CBDC – wilk w owczej skórze

Było “veto albo śmierć”… jest porozumienie ws. budżetu UE. Co zrobi poseł Kowalski?

Było “veto albo śmierć”… jest porozumienie ws. budżetu UE. Co zrobi poseł Kowalski?