w , , ,

Polskie Stowarzyszenie Bitcoin ostrzega – wyłudzenie na “platformę inwestycyjną”

Pierwsza piramida finansowa powstała na znaczkach pocztowych, każde kolejne zgodnie z obowiązującym trendem. Od kilku lat oszuści swoją działalność opierają o inwestycje w kryptowaluty. Na gorączce złota najwięcej zarobili sprzedawcy łopat. Gorączka bitkojna, wciąż w formie. Ostatnio mieszkaniec Gorzowa padł ofiarą oszustów – myślał, że zainwestował ok. 80 tys. zł oszczędności w kryptowaluty, a tak naprawdę kasę zgarnęli oszuści. Na Polskie Forum Bitcoin.pl opisano inny przypadek, Pani Alicji do której dobijają się oszuści. Polskie Stowarzyszenie Bitcoin wydało oświadczenie w tej sprawie:

Oszuści dzwonią do niezorientowanych losowych osób i nakłaniają do inwestycji w kryptowaluty i przesłania środków w bitcoinach na fikcyjne platformy nieistniejących firm.

Omamione wizją zysków osoby udostępniają zdalny dostęp do swoich komputerów najczęściej przez oprogramowanie typu AnyDesk. Następnie zdalnie z pomocą ofiary logują się do bankowości elektronicznej i zaciągają kredyty, przy ciągłej asyście ofiary. Następnie środki z zaciągniętego kredytu przelewają na jedną z faktycznie działających giełd, gdzie uprzednio nadal w asyście ofiary weryfikują konta zgodnie z procedurami AML/KYC i następnie kupują kryptowaluty, które przelewają na kontrolowane przez siebie adresy. Ofierze następnie dają dostęp do spreparowanej strony gdzie może śledzić swoje “inwestycje”.

Problem oczywiście się pojawia kiedy chcą upłynnić swoje inwestycje i wypłacić środki, wtedy oszuści domagają się kolejnych opłat np. z tytułu podatku o transakcji itp. Do czasu chęci wypłacenia środków oszuści wielokrotnie namawiają do kolejnych wpłat na co ofiary się zgadzają, bo wydaje im się że ich inwestycja jest realna i przynosi duże zyski.

Dochodzą do nas sygnały, że skala problemu robi się zatrważająca, a oszuści dokonują tego typu wyłudzeń już na masową skalę. Mimo podejrzeń co do dokonywanych transakcji zakupu i ostrzegania klientów przez pracowników giełd kryptowalut, ofiary z premedytacją chcą dokonywać powyższych transakcji i wszelkie próby ostrzeżeń nie przynoszą rezultatu (…).

Apelujemy, aby zanim ktokolwiek zdecyduje się na tego typu inwestycje i nie miał wcześniej do czynienia z kryptowalutami, aby zasięgnął opinii PSB lub powstrzymał się całkowicie od tego typu inwestycji dopóki nie zdobędzie stosownej edukacji w tym zakresie.

Stowarzyszenie apeluje o rozwagę oraz dokładną weryfikację informacji nt. inwestycji

Celem PSB jest edukacja w zakresie bezpiecznego korzystania z kryptowalut i ochrony potencjalnych inwestorów i użytkowników przed wszelkiego rodzaju oszustwami, atakami hackerskimi. Dlatego prosimy o udostępnianie, tak aby ostrzec jak najwięcej potencjalnych osób przed tego typu procederem, który będzie rzutował bardzo negatywnym światłem na branżę wrzucając ją do jednego worka z tego typu działalnością przestępczą.

Dawno temu w Afganistanie…

Dawno temu w Afganistanie…

200817192447 02 schools flu pandemic 1918 trnd exlarge 169

Oto co się stało, gdy uczniowie poszli do szkoły podczas pandemii w 1918 r.