w

Pomysłodawca podatku belki chce… wyższej kwoty wolnej

Fot: Piotr Mastalerz/ Wikimedia commons.

Pomysłodawca podatku belki, chce, aby Polacy płacili mniej podatków.

Sprawa „Nowego Ładu”, który zapowiada rząd jest szeroko komentowana. 7 marca internet obiegła wiadomość o tym, że jedną ze składowych programu ma być podwyższenie kwoty wolnej do 30 tys. złotych oraz emerytura bez podatku do 2,5 tys. zł, przy czym, żadne szczegóły nie są jeszcze znane – całą sprawę ujawniło OKO.press.

Przypomnijmy, podwyższenie kwoty wolnej było jednym z głównych haseł wyborczych naszego Prezydenta, z jedną różnicą – chodziło o 8 tys. złotych, oczywiście nic się nie zmieniło. Kwota wolna nadal wynosi 3091 zł, co jest wartością bardzo niską, na tle innych krajów (przebijają nas kraje Afrykańskie, takie jak Burundi).

  • Pomysłodawca podatku Belki uważa, że wyższa kwota wolna to dobry pomysł, ale „żeby taki system działał, musimy mieć bardziej progresywny system podatkowy”jeszcze większe opodatkowanie osób bogatszych, ale i tych zarabiających przeciętnie.

Prof. Marek Belka uważa, że „PiS przygotowuje się do wyborów”

„Dopóki nie znamy szczegółów, nie wiemy, ile dokładnie będzie to kosztowało. A koszty mogą być horrendalne” – komentuje dla OKO.press prof. Belka.

  • Prof. Belka uważa natomiast, że podwyższenie kwoty wolnej to bardzo dobry pomysł.

„To jest to bardzo dobry instrument. To od niego trzeba było zacząć reformowanie polityki społecznej. To o wiele korzystniejsze, bo dotyczy ludzi pracujących. Wyższa kwota wolna powinna być potężnym bodźcem do podejmowania pracy, szczególnie niskopłatnej”.

Pojawiły się też zastrzeżenia, Marek Belka uważa, że wprowadzenie takiej kwoty wiążę się z podwyższaniem podatków „Nie tylko dla milionerów, ale także ludzi zarabiających przeciętnie.”

„Żeby taki system dobrze działał, musielibyśmy mieć o wiele bardziej progresywny system podatkowy. Ludzie zarabiający bardzo dobrze nie unikną podatku takiego, jak w Europie Zachodniej, czyli 40-45 proc”.

Były szef Narodowego Banku Polskiego uważa, że jeżeli propozycja PiS wejdzie w życie, oznacza to konieczność szerokich podwyżek podatków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dla Twojego zdrowia… NFZ prosi szpitale o wstrzymanie wykonywania zabiegów

Dla Twojego zdrowia… NFZ prosi szpitale o wstrzymanie wykonywania zabiegów

Nowy Ład czy Kartonowy Ład: Kwota wolna w górę, a dochody samorządów w dół

Nowy Ład czy Kartonowy Ład: Kwota wolna w górę, a dochody samorządów w dół