fot. Ricardo Dominguez/ Unsplash
w

Portoryko 51. stanem? Wkrótce szóste referendum

3 listopada mieszkańcy Portoryko zadecydują, czy chcą połączyć się ze Stanami Zjednoczonymi. O dokładnej dacie głosowania poinformowała Wanda Vazquez Garced, gubernatorka wyspy.

Do tej pory Portoryko było stowarzyszone z USA, jednak już w listopadzie status wyspy może ulec zmianie. Jak podaje agencja EFE, 16 maja Garced podpisała ustawę o referendum ogólnokrajowym.

Gubernatorka Portoryko
Wanda Vazquez Garced fot. Wikimedia Commons

Ponadto, już teraz Portorykańczycy mają obywatelstwo amerykańskie, płacą niektóre podatki, jednak nie mają prawa głosu w wyborach prezydenckich, ani w wyborach do Kongresu. Warto dodać, że właśnie w Waszyngtonie zapadają kluczowe decyzje względem wyspy.

Sprawdź również: 500 mld euro na “odbudowę Europy”. Porozumienie Niemiec i Francji

Co ciekawe, termin referendum zbiega się z wyborami na gubernatora, burmistrzów i ustawodawstwo wyspy oraz amerykańskimi wyborami prezydenckimi.

Jeśli nawet w referendum mieszkańcy Portoryko wyraziliby wolę przyłączenia się do USA, głos decydujący ma amerykański Kongres.

Licząc od 1952 r., będzie to 6. referendum w sprawie przyłączenia wyspy do Stanów Zjednoczonych. W 2017 r., czyli przy okazji ostatniego plebiscytu, aż 97 proc. obywateli opowiedziało się za pełnym przyłączeniem do USA, ale frekwencja wynosiła zaledwie 23 proc.

Źródło: Interia

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Volkswagen ma problemy

  Volkswagen ma problemy. Początek masowych zwolnień

  RPO o protestujących: Powinno nastąpić odmrażanie wolności zgromadzeń

  RPO o protestujących: Powinno nastąpić odmrażanie wolności zgromadzeń