w

Potężne wzrosty cen drewna, gazu, ropy i miedzi – wysoka inflacja? Dorota Sierakowska dla VETO.MEDIA

Dzień dobry!

Dzisiejszym gościem VETO LIVE była Dorota Sierakowska – ekspert od surowców. Padło wiele ciekawych pytań, zostały omówione najważniejsze kwestie, które aktualnie się dzieją. Było o złocie, srebrze, przyszłości surowców i wiele innych… zapraszamy do oglądania!

  • Czemu wyceny surowców rosną?
  • Czy złoto jest już atrakcyjne cenowo? Zobaczymy nowe rekordy?
  • Srebro – “wyciskanie shortów”, co się dzieje?
  • Towary rolne.
  • Co z ropą?
  • Platyna, pallad.
  • Czy będzie korekta?

Wyceny, problemy z dostawami.

Dorota Sierakowska: W ostatnim czasie były problemy z eksportem różnych towarów np. z Brazylii – mówimy tutaj nie tylko o drewnie, ale też o soi, kukurydzy. Faktycznie pojawiają się problemy z dostawami – to jest jedna rzecz. Kolejna rzecz to ucieczka od gotówki i zagrania spekulacyjne na surowcach. Surowce były relatywnie tanio wycenione w porównaniu do akcji – były zapomnianym fragmentem rynku.

Co czeka surowce?

Dorota Sierakowska: Myślę, że w większości z nich, mieliśmy do czynienia z bardzo szybkim wzrostem, który pewnie będzie skorygowany. Uważam natomiast, że większość surowców i towarów ma przed sobą parę lat wzrostów. Przykładowo, na rynkach metali przemysłowych wiele firm ograniczyło inwestycję, np. w nowe kopalnie, co może mieć wpływ na przyszłe wydobycie i ceny. “Sądzę, że pandemia mocno wpłynęła na wzrost cen (surowców)”.

Co z ropą?

Dorota Sierakowska: W najbliższym czasie, albo zobaczymy korektę, albo lekką konsolidację. Wszystko jest w rękach OPEC, więc ciężko jest prognozować. Myślę, że potencjał do zwyżek ropy jest już niewielki, wielu inwestorów poziom 70 dolarów uznało za poziom przełomowy– zaczęli się zastanawiać, czy w obliczu pandemii możemy iść dalej, mamy wciąż restrykcje.

  • Jeżeli zobaczymy konsolidację, wyhamowanie wzrostów, ludzie mogą zacząć zmniejszać pozycje – inwestorzy wchodzą często tam, gdzie są szybkie zmiany i dużo się dzieje. Sądzę, że okres, gdzie na rynku ropy naftowej bardzo dużo się działo, mamy już za sobą – nie jest to taki poziom emocji jak rok temu.

Po więcej odpowiedzi na pytania ze świata surowców zapraszamy do materiału!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przełom w sprawie piramid finansowych. Kolejni naganiacze  z zarzutami – UOKiK

Przełom w sprawie piramid finansowych. Kolejni naganiacze z zarzutami – UOKiK

LOCKDOWN Z KARTONU: Od niedzieli możliwy całkowity lockdown

LOCKDOWN Z KARTONU: Od niedzieli możliwy całkowity lockdown