w

Potężne wzrosty cen drewna, gazu, ropy i miedzi – wysoka inflacja? Dorota Sierakowska dla VETO.MEDIA

Dzień dobry!

Dzisiejszym gościem VETO LIVE była Dorota Sierakowska – ekspert od surowców. Padło wiele ciekawych pytań, zostały omówione najważniejsze kwestie, które aktualnie się dzieją. Było o złocie, srebrze, przyszłości surowców i wiele innych… zapraszamy do oglądania!

  • Czemu wyceny surowców rosną?
  • Czy złoto jest już atrakcyjne cenowo? Zobaczymy nowe rekordy?
  • Srebro – “wyciskanie shortów”, co się dzieje?
  • Towary rolne.
  • Co z ropą?
  • Platyna, pallad.
  • Czy będzie korekta?

Wyceny, problemy z dostawami.

Dorota Sierakowska: W ostatnim czasie były problemy z eksportem różnych towarów np. z Brazylii – mówimy tutaj nie tylko o drewnie, ale też o soi, kukurydzy. Faktycznie pojawiają się problemy z dostawami – to jest jedna rzecz. Kolejna rzecz to ucieczka od gotówki i zagrania spekulacyjne na surowcach. Surowce były relatywnie tanio wycenione w porównaniu do akcji – były zapomnianym fragmentem rynku.

Co czeka surowce?

Dorota Sierakowska: Myślę, że w większości z nich, mieliśmy do czynienia z bardzo szybkim wzrostem, który pewnie będzie skorygowany. Uważam natomiast, że większość surowców i towarów ma przed sobą parę lat wzrostów. Przykładowo, na rynkach metali przemysłowych wiele firm ograniczyło inwestycję, np. w nowe kopalnie, co może mieć wpływ na przyszłe wydobycie i ceny. “Sądzę, że pandemia mocno wpłynęła na wzrost cen (surowców)”.

Co z ropą?

Dorota Sierakowska: W najbliższym czasie, albo zobaczymy korektę, albo lekką konsolidację. Wszystko jest w rękach OPEC, więc ciężko jest prognozować. Myślę, że potencjał do zwyżek ropy jest już niewielki, wielu inwestorów poziom 70 dolarów uznało za poziom przełomowy– zaczęli się zastanawiać, czy w obliczu pandemii możemy iść dalej, mamy wciąż restrykcje.

  • Jeżeli zobaczymy konsolidację, wyhamowanie wzrostów, ludzie mogą zacząć zmniejszać pozycje – inwestorzy wchodzą często tam, gdzie są szybkie zmiany i dużo się dzieje. Sądzę, że okres, gdzie na rynku ropy naftowej bardzo dużo się działo, mamy już za sobą – nie jest to taki poziom emocji jak rok temu.

Po więcej odpowiedzi na pytania ze świata surowców zapraszamy do materiału!

Przełom w sprawie piramid finansowych. Kolejni naganiacze  z zarzutami – UOKiK

Przełom w sprawie piramid finansowych. Kolejni naganiacze z zarzutami – UOKiK

LOCKDOWN Z KARTONU: Od niedzieli możliwy całkowity lockdown

LOCKDOWN Z KARTONU: Od niedzieli możliwy całkowity lockdown