w

Prezes NBP: ceny rosną przez niezależne od nas czynniki

Fot: Piotr Malecki dla NBP/ Wikimedia commons

Ceny rosną? Co na to Prezes NBP:

Inflację podbijają czynniki całkowicie niezależne od NBP i polityki pieniężnej, jak droższe paliwa i żywność – oświadczył prezes NBP Adam Glapiński. Jak oszacował, czynniki te podnoszą wskaźnik inflacji o ok. 2 pkt proc.

  • NBP nie był zaskoczony szacunkiem kwietniowej inflacji na poziomie 4,3 proc. Do takiego poziomu przyczyniły się wyłącznie droższe paliwa i żywność”, natomiast inflacja bazowa prawdopodobnie się obniżyła – powiedział Adam Glapiński.
  • Inflacja powyżej górnej granicy celu może się utrzymać w kolejnych miesiącach. To jest do przewidzenia, obserwując obecne trendy – zaznaczył.
  • Głównym czynnikiem wzrostu inflacji jest wzrost cen paliw, wynikający z cen rynkowych ropy naftowej, oraz z efektu bazy, czyli dołka cenowego ropy przed rokiem i niezwykle mocnego odbicia – dodał.

Jak stwierdził Adam Glapiński na konferencji prasowej, NBP nie był zaskoczony szacunkiem kwietniowej inflacji na poziomie 4,3 proc. Jak podkreślił, do takiego poziomu przyczyniły się „wyłącznie droższe paliwa i żywność”, natomiast inflacja bazowa „prawdopodobnie się obniżyła”.

„Wpływ czynników regulacyjnych i wyższych cen paliw odpowiada za 2 pkt proc. bieżącego wskaźnika wzrostu cen” – oświadczył prezes NBP. Jak dodał, gdyby od bieżącego wskaźnika odjąć te 2 pkt proc., to okazało by się, że inflacja znajduje się „prawie dokładnie w naszym celu inflacyjnym, poniżej tego celu”.

Jak powtórzył, inflacja powyżej górnej granicy celu może się utrzymać w kolejnych miesiącach. „To jest do przewidzenia, obserwując obecne trendy” – zaznaczył Glapiński.


ŹRÓDŁO: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fatalne dane z USA! Amerykanie nie chcą pracować?

Fatalne dane z USA! Amerykanie nie chcą pracować?

USA: Zasiłki dla bezrobotnych hamują powrót do normalności.

USA: Zasiłki dla bezrobotnych hamują powrót do normalności.