w

Jarosław Kaczyński o inflacji: sam złorzeczę w sklepach na wysokie ceny

Jarosław Kaczyński zabrał głos w sprawie rosnącej inflacji w Polsce. Prezes PiS w rozmowie z Interią powiedział, że ” nie przeczy rzeczywistości: jest znaczna inflacja”, ale jego zdaniem wzrost cen jest w dużej mierze wynikiem czynników zewnętrznych. Dodał również, że „sam złorzeczy na ceny w sklepach”.

„Rozumiem, że ludzie złorzeczą, sam to robię w sklepach.

Jak powiedział Jarosław Kaczyński w rozmowie z Interią – „Rozumiem, że ludzie złorzeczą, sam to robię w sklepach”. Przyznał też, że chciał podniesienia stóp procentowych wcześniej niż uczyniła to RPP.

  • W sprawie inflacji dodał również, że jego sytuacja jest dalece inna i nawet nie próbuję porównywać siebie i swojej sytuacji materialnej do tych, którzy zarabiają średnio czy mało”.

Rząd reaguje na inflację?

Prezes PiS zapewnił, że rząd reaguje na inflację w ramach posiadanych możliwości. Mamy kolejne tarcze antyinflacyjne, które będą zresztą jeszcze uzupełniane. Pierwsze spadki cen – na przykład na stacjach benzynowych – już mamy, wkrótce odczujemy efekty owych tarcz w innych sektorach gospodarki.

Wiele wskazuje też na to, że posunięcie Narodowego Banku Polskiego co do podwyżki stóp procentowych, odbyło się we właściwym czasie, choć przyznam, że było to przedmiotem sporu między bankiem a rządem – mówił.

Nie przeczę rzeczywistości: jest znaczna inflacja

Jak dodał Kaczyński – nie przeczę rzeczywistości: jest znaczna inflacja. Jednak jego zdaniem jest ona w dużej mierze wynikiem czynników zewnętrznych. Przede wszystkim to efekt wielkiej operacji dyskontowania przez Rosję uzyskanej – dzięki naiwności Zachodu – przewagi na rynku energii, gazu – dodał. A z drugiej strony trzeba pamiętać, że jeżeli ratuje się gospodarkę i miejsca pracy, rzuca się w tej walce wielkie pieniądze w kolejnych tarczach antykryzysowych, to efekt uboczny musi się odłożyć. Tym efektem jest inflacja – podsumował prezes PiS.

Można było nie robić tych tarcz, ale zapłacilibyśmy za to ogromnym bezrobociem i znacznym spadkiem PKB. A na to, co się dzieje w szeroko rozumianej sferze energii na świecie, wpływ mamy ograniczony, jeśli nie znikomy – powiedział Kaczyński.


Zobacz także: Adam Glapiński o dalszych podwyżkach stóp procentowych. “Mogą być potrzebne”

Fot: Jarosław Kaczyński/ Kancelaria Prezesa Rady Ministrów/ Wikimedia Commons.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

socjal tvp dekoder

Nowy dodatek: Rząd zasponsoruje Ci dekoder, żebyś oglądał więcej TVP

ZUS kontrole L4

ZUS kwestionuje L4. W trzy miesiące odzyskał blisko 2 mln zł