Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, kierownik Zakładu Zabezpieczenia Społecznego w Instytucie Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego, profesor w Zakładzie Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych. Członek Komitetu Nauk o Pracy i Polityce Społecznej Polskiej Akademii Nauk, ekspert w programach badawczych uczelni wyższych i instytutów naukowo-badawczych państw członkowskich Unii Europejskiej (uniwersytety w Antwerpii i Gandawie, Instytut Maksa Plancka i in.) w związku z realizacją programów unijnych (Consensus, Special, LAW, trESS, FreSsco), kierownik i ekspert w projektach polskich i międzynarodowych. Autorka wielu publikacji z zakresu polityki społecznej, zabezpieczenia społecznego, ubezpieczenia społecznego, prawa europejskiego – twierdzi: Dziś stopa zastąpienia czyli relacja emerytury do zarobków wynosi 56 proc., ale w 2040 roku spadnie do 37 proc., natomiast w 2060 będzie to 24,6 proc.
Teraz ponad 80 proc. dochodów emerytów pochodzi z systemów publicznych, a w innych krajach to jest 60-70%, 30-40 % pochodzi z dodatkowych filarów.
Dodała również, że najwyższą emeryturę pobiera mężczyzna, który po marcowej waloryzacji otrzymuje ok. 23 tys. złotych miesięcznie. Zwróciła uwagę, że wysokość tego świadczenia wynika z długiego stażu pracy. Mężczyzna ten przeszedł na emeryturę w wieku 81 lat. Nazbierał kapitału emerytalnego na kwotę ok. 2 mln złotych – wskazała profesor.
PPK jako serum na niskie emerytury?
Pracownicze Plany Kapitałowe mają przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa emerytalnego Polaków poprzez dywersyfikację źródeł dochodu na starość.
Nowa forma dobrowolnego, grupowego, pracowniczego oszczędzania na starość, przeznaczona dla 13 mln zatrudnionych. PPK są wdrażane stopniowo. 1 lipca 2019 r. stały się obowiązkowe dla pracodawców prywatnych zatrudniających co najmniej 250 osób. Od 1 stycznia 2020 r. objęci PPK zostali pracodawcy 50+, od 1 lipca 2020 r. pracodawcy 20+, zaś dopiero od 1 stycznia 2021 r. wszyscy inni pracodawcy, w tym z sektora finansów publicznych.
1,1 mln z 2,9 mln pracowników – czyli ok 39 proc. – którzy mieli szansę zapisania się do Pracowniczych Planów Kapitałowych skorzystało z tej możliwości – Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR)
Co nas czeka na starość?
Jeżeli sami nie będzie odkładać lub inwestować w coś, co w przyszłości będzie miało wartość, to będziemy pogrążeni.
Inflacja będzie zjadać każdą wypracowaną złotówkę każdego pracownika, który przez lata płacił podatki ciężką pracą.
Politycy z dnia na dzień potrafią sobie pensję podnieść o kilkaset procent, podczas gdy emeryci dostają podwyżki rzędu 10-60 zł. Emerytury z roku na rok są mniej wystarczające do przeżycia.
Jeżeli ktoś jest na przedwczesnej emeryturze lub choroba nie pozwoliła pracować w poprzedniej pracy, a później było bardzo ciężko znaleźć nową … to na szczęście przychodzi rząd z nowymi limitami.
Dostajesz rentę z tytułu niezdolności do pracy, rentę rodziną lub masz mniej niż 60 lat (kobieta) lub 65 lat (mężczyzna) i dostajesz wcześniejszą emeryturę a jednocześnie dorabiasz? Od 1 września zmieniły się limity zarobkowe. Jeśli Twój przychód przekroczy 6531,90 zł, zawiesimy Twoje świadczenie.
https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/nowe-limity-dla-dorabiajacych-rencistow-i-wczesniejszych-emerytow/3545637