w

Problemy z wypłacaniem bonu turystycznego. Gdzie leży przyczyna ?

relaxing
745586dfa82ba3d2f6250acc7cb1
Photo by Mariusz Szczygiel / Shutterstock

Oczekiwany projekt rządowy przez miliony Polaków, jakim jest bon turystyczny w wysokości 500 złotych, okazał się dla wielu jego beneficjentów nieprzyjemną niespodzianką. Wielu rodziców, którzy chcieli skorzystać z otrzymanych świadczeń od państwa, miało problemy z ich aktywacją. Zjawisko było o tyle duże, że Polska Organizacja Turystyczna otrzymała ponad 20 tysięcy odwołań w tej sprawie.

Planowałem wykorzystać bony dwójki moich dzieci i opłacić nimi część noclegów w ośrodku wczasowym w Łebie. Okazało się, że nic z tego. Na moim koncie PUE nie było bonu – powiedział Rzeczpospolitej Rafał Kowalski z Warszawy – Dlaczego tak się stało? Nie wiem. Dzwoniłem wielokrotnie na specjalną infolinię Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W końcu udało mi się połączyć z konsultantem. Dowiedziałem się, że muszę złożyć odwołanie – zaznacza turysta.

Gdzie leży przyczyna ?

Problemem podkreślanym przez beneficjentów programu jest niewydolny i wadliwie skonstruowany system, w którym ciągle trzeba poprawiać błędy i wprowadzać dane. Program zaczął być uruchamiany już od 1 sierpnia aby popyt na usługi turystyczne był jak największy, czyli żeby rodziny mogły jeszcze w okresie szkolnych wakacji skorzystać z dofinansowania. Chęć przyspieszenia procesu dostarczenia bonów utrudniła pracę koordynatorom prorodzinnego projektu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych miał problem z wczytaniem bazy, które jest niezbędną czynnością do przyznania bonów.

W przeciągu pierwszego miesiąca obowiązywania bonu, pobrano 886 tysięcy bonów na kwotę 759 milionów złotych. Dane te podaje Ministerstwo Rozwoju. Do końca sierpnia zrealizowano płatności nabytym bonem na kwotę ponad 172 milionów złotych.

Czym jest bon turystyczny ?

Bon turystyczny jest świadczeniem przeznaczonym na każde dziecko do 18 roku życia. Osoby mające dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności otrzymują kolejne 500 złotych. Dodatkowe pieniądze trafiły do około 2,5 miliona rodzin. Bonem można opłacić m. in. pobyty w hotelach. Świadczenie to jest kolejnym projektem socjalnym Prawa i Sprawiedliwości, obok 500+ na każde dziecko i wyprawki szkolnej w postaci 300 złotych, przeznaczonym dla rodzin posiadających przynajmniej jedno dziecko. Projekty te są filarami polityki społecznej Zjednoczonej Prawicy, gwarantujące społeczne zaufanie, które przekłada się na zwycięstwo w wyborach i sondażach.

Z wolnościowego punktu widzenia, programy takie jak bon turystyczny zwiększają nierówności społeczne, a zwłaszcza zadłużenie państwa. Jedna grupa społeczna, jaką jest rodzina, faworyzowana jest finansowo kosztem reszty społeczeństwa. Wzrost wydatków na projekty społeczne wymusza podatki i opłaty, nakładane na różne sfery codziennego życia. Obciążenia fiskalne przekładane są na obywateli robiących zakupy czy tankujących samochód. Problem jest dużo większy, gdy im więcej chętnych po zaświadczenia, tym więcej państwo musi pozyskiwać pieniędzy w celu wywiązania się z obietnic. Przez to kraj zadłuża się w zastraszającym tempie, a obywatele muszą pokutować finansowo za projekty, z których nie zamierzali korzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

KRRiT

Państwo zawraca internet do XX wieku. Chciałeś mieć żarówkę, dostaniesz karbidówkę.

tired worker gettyimages 664861556

Ludziom się już nie chce czytać o pandemii