w

Prof. Robert Flisiak: maseczki na zewnątrz nie są potrzebne

Minister zdrowia: na dziś, z mojego punktu widzenia, zniesienie maseczek na powietrzu jest ryzykiem nieakceptowalnym – powiedział minister zdrowia w środę na konferencji.

Co dalej z maseczkami na świeżym powietrzu?

Maseczki na zewnątrz nie są potrzebne, a zdecydowanie bardziej trzeba się skupić na miejscach, w których wirus znajduje się w większym stężeniu i dobrze się rozprzestrzenia – uważa prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. Robert Flisiak. Jego zdaniem rządowa strategia otwierania szkół jest „odważna”.

  • Prof. Flisiak podkreślił, że jego stanowisko w sprawie noszenia maseczek na zewnątrz jest znane od dawna. – O tym, że noszenie maseczek na zewnątrz ma małe znaczenie w zapobieganiu szerzeniu się zakażenia SARC-CoV-2, mówiłem już na początku epidemii.

W styczniu, gdy spadła liczba zakażeń, próbowałem przeforsować stanowisko Rady Medycznej zwalniające z noszenia maseczek na otwartej przestrzeni, jeśli możliwe jest zachowanie dystansu. Wówczas większość Rady była jednak przeciwna temu. Nadal podtrzymuję swoją dotychczasową opinię, zwłaszcza, że pojawiają się doniesienia naukowe potwierdzające takie podejście” – powiedział ekspert.

Prof. Flisiak dodał, że warunki zewnętrzne nie sprzyjają szerzeniu się wirusa. W otwartej przestrzeni następuje rozrzedzenie cząstek wirusa, a przecież ryzyko zakażenia jest proporcjonalne do gęstości materiału zakaźnego i masywności ekspozycji organizmów ewentualnie narażonych na zakażenie.

  • Jeśli przyjąć, że każda nawet najmniejsza dawka cząstek wirusowych jest groźna, to bylibyśmy nieustannie czymś zakażeni. Właśnie po to organizm posiada mechanizmy odpornościowe, aby poradzić sobie z niewielkimi, rozrzedzonymi ilościami patogenów chorobotwórczych. Jestem zdania, że trzeba mocno egzekwować przepisy tam, gdzie jest to konieczne, a nie przywiązujmy wagi do rzeczy błahych i nieistotnych – powiedział prof. Flisiak.

PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Konferencja ministra zdrowia. Co zostało otwarte?

Luzowanie gospodarki. Co zostało otwarte?

Ujemne oprocentowanie lokat? Szef KNF przeciwko!

Ujemne oprocentowanie lokat? Szef KNF przeciwko!