w

Przedsiębiorca dostał 30 tys. zł kary – nadal nie zamyka restauracji

Restaurator dostał 30 tys. zł kary – to śmiech, żenada i drwienie z przedsiębiorcy – podkreśla.

Firmy już się nie boją. Przedsiębiorstwa masowo się otwierają. Liczne groźby i wysokie kary nie działają, lokale otwierają się mimo obostrzeń – siła nie do zatrzymania.

Wśród nich jest Dawid Zmyślony – restaurator z południowej Wielkopolski, który dwa dni po otwarciu lokalu dla gości dostał 30 tys. zł kary. Jak mówi, wprowadzone zakazy są bezprawne i szykuje się na sądową batalię. To śmiech, żenada i drwienie z przedsiębiorcy – podkreśla.

Tych, którzy łamią przepisy, spotykają kary po 30 tys. zł lub mniej, w zależności od szkodliwości i intencjonalności danego czynu. W przypadku wielu przedsiębiorców zadziałało to jak kubeł zimnej wody. Ale są tacy, którzy nie chcą stosować się do przepisów – mówił w połowie stycznia premier Mateusz Morawiecki.

  • Dawid Zmyślony wspomina, że sanepid przyszedł do jego restauracji tylko raz. – Potem przynieśli mi tylko decyzję o ukaraniu i od tego czasu się nie pokazali. Oni zresztą są moim zdaniem świadomi, że ich działania są bezprawne – zwraca uwagę. Jak mówi, kary od sanepidu nie zamierza płacić.
  • Wyczyściłem wszystkie konta, bo podejrzewam, że za chwilę wejdzie mi na nie skarbówka. Mogę im co najwyżej kredyt oddać – kwituje.
  • Przedsiębiorca zapowiada, że w tym tygodniu kancelaria mec. Mateusza Biadały z pobliskiego Pleszewa, z którą współpracuje, złoży odwołanie od decyzji sanepidu.

Najwyższą moc prawną w Polsce ma konstytucja, a ona nie zabrania przedsiębiorcy prowadzenia biznesu. Rozporządzenie, na podstawie którego wprowadzono obostrzenia, jest z kolei aktem niższego rzędu wobec ustawy i nie może jej zmieniać. Obostrzenia są więc niezgodne z prawem. Mówią o tym zresztą kolejne wyroki sądu – podkreśla.

2 komentarze

Dodaj odpowiedź
  1. Mam nadzieję że „wolne sądy” spełnią swoje zadanie i w tej sytuacji staną po stronie prawa i obywateli i uniewinnią przedsiębiorców.

    • Bardziej to wygląda jakby działały na przekór rządzącymi, którzy są z przeciwnego obozu politycznego. Działają według prawa, ale nie ma co się łudzić ich niezawisłością…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ponad 1 bln zł naszych pieniędzy leży w bankach

Ponad 1 bln zł naszych pieniędzy leży w bankach

LOCKDOWN Z KARTONU. Minister zdrowia: obostrzenia do 14 lutego – BRAK GODZIN DLA SENIORÓW

LOCKDOWN Z KARTONU. Minister zdrowia: obostrzenia do 14 lutego – BRAK GODZIN DLA SENIORÓW