w

Przejęcie Polska Press przez Orlen wstrzymane – jest decyzja sądu

Fot. Krystian Maj / KPRM

Przejęcie Polska Press wstrzymane!

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uwzględnił wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich o wstrzymanie wykonania decyzji Prezesa UOKIK w sprawie przejęcia Polska Press przez PKN Orlen – poinformowało Biuro RPO.

  • 8 kwietnia 2021 r. zapadło orzeczenie w sprawie wniosku o wstrzymanie decyzji, w tym o zakaz wykonywania przez PKN Orlen praw udziałowych w Polska Press. Sąd uwzględnił tym samym wniosek Rzecznika. Wkrótce do RPO ma wpłynąć oficjalne pismo z decyzją sądu” – brzmi komunikat zamieszczony na stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich.

Informację o decyzji sądu Biuro RPO miało uzyskać z sądu telefonicznie.

„Nie otrzymaliśmy żadnej informacji z sądu na temat Polska Press” – napisał na Twitterze przed g. 16:00 prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, odnosząc się do informacji RPO, że Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uwzględnił jego wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji w sprawie przejęcia przez Orlen spółki Polska Press.

  • „Zdziwiłoby nas, gdyby sąd zdecydował się podjąć taką decyzję, nie mając kompletu dokumentów” – dodał we wpisie.
  • Wniosek o zgodę na przejęcie Polska Press przez Orlen wpłynął do UOKiK 10 grudnia 2020 r. 5 lutego 2021 r. prezes UOKiK wydał zgodę na koncentrację. Formalnie Polska Press stało się własnością Orlenu 2 marca. W międzyczasie – 5 grudnia 2020 r. – RPO przystąpił do tej sprawy.

O odwołaniu od lutowej decyzji i wniosku RPO o uchyleniu zgody na przejęcie poinformowano 5 marca 2021 r.

  • Jak przekazywało wówczas Biuro Rzecznika, wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji uzasadniony jest tym, że „spółka kontrolowana przez Skarb Państwa – a za jej pośrednictwem politycy sprawujący władzę – mogą uzyskać łatwy wpływ na całokształt działalności poszczególnych redakcji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zmiana już się dokonała. Mówimy potocznie o kolejnych falach koronawirusa, ale w istocie są to tak daleko zaawansowane mutacje, że mamy do czynienia ze zdecydowanie różniącymi się chorobami - podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z najnowszym tygodnikiem

Minister Zdrowia o lockdownie: są koszty, ale są i zyski

Cyfrowy juan, czyli państwowa waluta elektroniczna testowana w Chinach, będzie najprawdopodobniej miała funkcję „daty ważności”.

Nie wydasz, stracisz. Chiny wprowadzą w pieniądzach datę ważności