w

Przenoszenie firmy do Czech? Premier mówi, że się nie opłaca, bo w Polsce jest tanio

Przenoszenie firmy do Czech?

Nowy ład został ogłoszony 15 maja. Od tego czasu internauci masowo wpisywali do wyszukiwarki Google hasło „Firma w Czechach”. Polscy przedsiębiorcy obawiają się zmian w sposobie obliczania składki zdrowotnej, której nie będzie można odliczyć od PIT.

  • Tuż po ogłoszeniu Polskiego Ładu wyszukiwarka Google odnotowała wzrost zainteresowania hasłem „firma w Czechach”. Nasi sąsiedzi słyną bowiem m.in. z niższych stawek podatkowych. Do warunków prowadzenia firmy poza Polską odniósł się premier Mateusz Morawiecki, który zapewnił, że w kraju jest taniej.

Po zmianach, jakie zamierzamy wprowadzić w Polskim Ładzie, koszty prowadzenia działalności gospodarczej będą w Polsce niższe niż na Słowacji i w Niemczech, a takie same jak w Czechach, zatem nie będzie się opłacało przenosić tej działalności do południowych sąsiadów – ocenił premier Mateusz Morawiecki.

Premier wskazywał na korzyści dla tych przedsiębiorców, którzy rozliczają się według skali podatkowej (17 i 32 proc. PIT). Skorzystają oni z wyższej kwoty wolnej i nowego progu podatkowego. Szef rządu mówił też, że podatnicy CIT mogą skorzystać z estońskiego CIT-u i płacić podatek dopiero w chwili wypłaty dywidendy.

W Polsce są bardzo dobre warunki do prowadzenia działalności gospodarczej – podsumował premier.

ŹRÓDŁO: PAP


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *