w

Rośnie inflacja. Wynik przebił prognozy

Rośnie inflacja. Wynik przebił prognozy

Rośnie inflacja

W styczniu ceny w Polsce były średnio o 2,7 proc. wyższe niż rok wcześniej – wynika z najnowszego raportu GUS. To oznacza, że tempo wzrostu cen przebiło prognozy ekonomistów i było wyższe niż w grudniu.

W styczniu inflacja wzrosła do 2,7% r/r z 2,4% w grudniu. Blisko naszej prognozy (2,6% r/r). Duża rola czynników administracyjnych (opłata mocowa, „opłata cukrowa”). Czekamy na marcową aktualizacje wag koszyka CPI. Pandemia wywołała istotne przesunięcia w strukturze wydatków – komentują ekonomiści banku Pekao.

Natomiast w opinii analityków mBanku, nie żywność, ale m.in. ceny usług czy ceny administrowane są w głównej mierze “odpowiedzialne” za aktualny odczyt inflacji. Tzw. inflacja bazowa (czyli nieuwzględniająca właśnie m.in. cen żywności) według nich znów skoczyła do poziomu ok. 4,2 proc.

  • Styczniowy wynik przebił też średnie prognozy ekonomistów, którzy spodziewali się wzrostu o 2,4 proc. w skali roku. Jednocześnie dość szeroki zakres prognoz ekonomistów wskazywał, że mieli oni problemy z określeniem wpływu niestandardowych czynników, takich jak podatek cukrowy, podatek od małpek, opłata mocowa czy efekt pandemii na tempo zmian cen.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

e-Urząd Skarbowy. Coś się zepsuło i … strona przestała działać

e-Urząd Skarbowy. Coś się zepsuło i … strona przestała działać

Minister Zdrowia: wyniki zakażeń pokazują nowy trend

Minister Zdrowia: wyniki zakażeń pokazują nowy trend