w

Rozgrzany rynek nieruchomości, Polacy biorą kredyty mieszkaniowe. Indeks BIK znowu z rekordem!

Zainteresowanie zakupami w sektorze nieruchomości cały czas rośnie. Polacy chcą mieć swoje mieszkania… Z tego też powodu, popyt na kredyty mieszkaniowe rośnie. Maj był gorący!

W maju kwota kredytów hipotecznych, o które wnioskowali klienci, ponownie osiągnęła rekordową wartość, wskazuje Biuro Informacji Kredytowej. Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe osiągnął próg +91,5 proc., a o finansowanie ubiegało się o 66 proc. więcej osób niż przed rokiem.

W maju 2021 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 91,5 proc. w porównaniu z majem 2020 r.

O kredyt hipoteczny wnioskowało łącznie 47,61 tys. potencjalnych kredytobiorców, w porównaniu do 28,68 tys. rok wcześniej (wzrost o 66 proc.). Liczba wnioskodawców była jednak niższa w porównaniu do kwietnia 2021 r. o 6,5 proc.

  • Średnia wartość wnioskowanego kredytu wyniosła 320,94 tys. zł i jest wyższa o 15,3% r/r.

„Na wartość Indeksu pozytywnie wpłynął przede wszystkim wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu, a także wzrost liczby wnioskodawców w porównaniu do maja 2020 r. Ponownie rekordowa w całej historii jest wartość kwot na wnioskach kredytowych (wartości bezwzględne). W maju średnia kwota wnioskowanego kredytu jest o 42,6 tys. (+15,3%) wyższa niż rok temu” – powiedział główny analityk Biura Informacji Kredytowej Waldemar Rogowski, cytowany w komunikacie.

  • Rogowski podkreślił, że wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu do rekordowej kwoty ponad 321 tys. zł, odzwierciedla obecną sytuację na rynku mieszkaniowym, wzrost średniej ceny PUM-u oraz zakup większych nieruchomości.
BIK 1
Fot: BIK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Joint za szczepionkę. Waszyngton oferuje darmową marihuanę jako zachętę do szczepień

Joint za szczepionkę. Stan Waszyngton oferuje darmową marihuanę jako zachętę do szczepień

Prezydent Francji Emmanuel Macron został uderzony w twarz podczas oficjalnej wizyty w południowo-wschodniej Francji

Prezydent Francji Emmanuel Macron został uderzony w twarz podczas oficjalnej wizyty w południowo-wschodniej Francji