w

Rusza kolejna Tarcza Antykryzysowa

Rusza tarcza antykryzysowa.

We wtorek wchodzi w życie rozporządzenie rządu ws. przedłużenia tarczy branżowej na marzec i kwiecień. Firmy mogą liczyć m.in. na świadczenia postojowe i zwolnienie ze składek ZUS.

Wcześniej, bo 26 kwietnia weszły w życie przepisy rozporządzenia w zakresie przepisów dotyczących dofinansowań wynagrodzeń i dotacji.

  • Przepisy wskazują, że tarczą branżową będą objęte 63 branże, w tym dodatkowo 17 kodów PKD, najbardziej obecnie poszkodowanych przez pandemię. Aby otrzymać wsparcie należy prowadzić działalność gospodarczą oznaczoną określonym kodem PKD jako rodzaj przeważającej działalności na dzień 31 marca 2021 r.
  • Firmy muszą też wykazać 40 proc. spadek przychodów. Chodzi o przychód z działalności gospodarczej uzyskany – w zależności od instrumentu – w jednym z trzech, z dwóch lub w miesiącu poprzedzających miesiąc złożenia wniosku w stosunku do przychodu uzyskanego w miesiącu poprzednim lub w analogicznym miesiącu roku poprzedniego, a także w lutym 2020 r. lub we wrześniu 2020 r.

Tarcza branżowa na marzec i kwiecień

Tarcza branżowa dla firm objętych obostrzeniami wynikającymi z trzeciej fali pandemii to: zwolnienie ze składek ZUS, świadczenie postojowe dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, dotacja do 5 tys. zł dla mikro i małych przedsiębiorców na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności, dopłata 2 tys. zł do wynagrodzeń pracowników (po zawarciu umowy z Wojewódzkim Urzędem Pracy takie dofinansowanie przysługuje pracodawcy przez łączny okres 3 miesięcy i obejmuje zarówno zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, jak i zlecenia, od którego są odprowadzane składki ZUS.

  • Wsparcie będzie mogło trafić nawet do 420 tys. firm zatrudniających ok. 1,4 mln osób. Na przedsiębiorców za marzec rząd ma przeznaczyć ok. 3 mld zł, a na pomoc za kwiecień ok. 7 mld zł.
  • Na samą pomoc branżową od 1 października 2020 r. przeznaczono w różnych formach wsparcia ok. 50 mld zł.]

PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komorowski dogada się z PSL? Nowa partia?

Komorowski dogada się z PSL? Nowa partia?

Melinda i Bill Gatesowie poinformowali, że zamierzają się rozwieść. Po rozwodzie planują nadal pracować w założonej przez siebie fundacji Bill and Melinda Gates Foundation, największej tego typu organizacji charytatywnej na świecie.

Melinda i Bill Gatesowie biorą rozwód. Co z majątkiem i fundacją?