w

Ruszy elektrownia atomowa… w 2033 roku

Ruszy elektrownia atomowa… w 2033 roku

Elektrownia atomowa?

Pierwsza polska elektrownia atomowa powstanie na Pomorzu Gdańskim – powiedział w RMF FM Piotr Naimski minister i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

  • Naimski podał, że w kontekście pierwszej polskiej elektrowni atomowej pod uwagę brane są dwie lokalizacje: Lubiatowo i Żarnowiec.

Pracujemy nad oceną tych miejsc. Być może 2033 rok będzie momentem, kiedy pierwszy reaktor zostanie uruchomiony – powiedział w RMF.

  • Dodał, że druga elektrownia atomowa powstanie najprawdopodobniej w Bełchatowie.
  • Program ma kosztować “około” 80 miliardów złotych w dwie dekady – zakłada budowę obiektów na Pomorzu i koło Bełchatowa. Pierwsza elektrownia ma pracować, według wstępnych szacunków, do połowy lat 30-tych.

W ciągu 20 lat wydamy około 80 mld złotych. Do 2045 roku wychodzi to około 4 mld złotych rocznie. To pozwoli w połowie lat 40 posiadać 25 procent energii generowanych z elektrowni jądrowych – tłumaczył Naimski

  • Naimski zdradził, że od 24 lutego zaczął się okres porozumienia z Amerykanami. Plan zakłada przygotowanie oferty technologicznej i finansowej w ciągu 18 miesięcy.

Nie możemy jeszcze teraz wybrać oferty amerykańskiej, ze względu na konieczność przestrzegania prawa Unii Europejskiej i prowadzenia konsultacji z Komisją Europejską. Umowa z USA została notyfikowana Euroatomowi, czyli stowarzyszeniu, które jest równe wobec KE. I zgodnie z tą notyfikacją, nie wybraliśmy jeszcze ostatecznie technologii – mówił minister.

Naimski skomentował, że Polska oczekuje dostarczenia technologii i “wejścia w porozumienie finansowe”, które będzie dla Polaków akceptowalne.

  • Aktualnie, z Amerykanami prowadzone są najbardziej zaawansowane rozmowy, jednak, Polska jest gotowa, aby rozważyć oferty ze strony innych państw – mówił.
  • Minister zdradził również, że Amerykanie wycenili samo przygotowanie oferty dla Polaków na 10 milionów dolarów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Waldemar Kraska: mamy niemal 16 tys. nowych przypadków. Co zrobi rząd?

Waldemar Kraska: mamy niemal 16 tys. nowych przypadków. Co zrobi rząd?

Badanie: Polacy nie chcą podatku od smartfonów

Badanie: Polacy nie chcą podatku od smartfonów