w

Ruszy elektrownia atomowa… w 2033 roku

Elektrownia atomowa?

Pierwsza polska elektrownia atomowa powstanie na Pomorzu Gdańskim – powiedział w RMF FM Piotr Naimski minister i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

  • Naimski podał, że w kontekście pierwszej polskiej elektrowni atomowej pod uwagę brane są dwie lokalizacje: Lubiatowo i Żarnowiec.

Pracujemy nad oceną tych miejsc. Być może 2033 rok będzie momentem, kiedy pierwszy reaktor zostanie uruchomionypowiedział w RMF.

  • Dodał, że druga elektrownia atomowa powstanie najprawdopodobniej w Bełchatowie.
  • Program ma kosztować „około” 80 miliardów złotych w dwie dekady – zakłada budowę obiektów na Pomorzu i koło Bełchatowa. Pierwsza elektrownia ma pracować, według wstępnych szacunków, do połowy lat 30-tych.

W ciągu 20 lat wydamy około 80 mld złotych. Do 2045 roku wychodzi to około 4 mld złotych rocznie. To pozwoli w połowie lat 40 posiadać 25 procent energii generowanych z elektrowni jądrowych – tłumaczył Naimski

  • Naimski zdradził, że od 24 lutego zaczął się okres porozumienia z Amerykanami. Plan zakłada przygotowanie oferty technologicznej i finansowej w ciągu 18 miesięcy.

Nie możemy jeszcze teraz wybrać oferty amerykańskiej, ze względu na konieczność przestrzegania prawa Unii Europejskiej i prowadzenia konsultacji z Komisją Europejską. Umowa z USA została notyfikowana Euroatomowi, czyli stowarzyszeniu, które jest równe wobec KE. I zgodnie z tą notyfikacją, nie wybraliśmy jeszcze ostatecznie technologii – mówił minister.

Naimski skomentował, że Polska oczekuje dostarczenia technologii i „wejścia w porozumienie finansowe”, które będzie dla Polaków akceptowalne.

  • Aktualnie, z Amerykanami prowadzone są najbardziej zaawansowane rozmowy, jednak, Polska jest gotowa, aby rozważyć oferty ze strony innych państw – mówił.
  • Minister zdradził również, że Amerykanie wycenili samo przygotowanie oferty dla Polaków na 10 milionów dolarów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Waldemar Kraska: mamy niemal 16 tys. nowych przypadków. Co zrobi rząd?

Waldemar Kraska: mamy niemal 16 tys. nowych przypadków. Co zrobi rząd?

Badanie: Polacy nie chcą podatku od smartfonów

Badanie: Polacy nie chcą podatku od smartfonów