w

Rząd ogłosi decyzje w sprawie obostrzeń. „Nie należy się spodziewać wielkiego luzowania”

fot: Kancelaria Premiera/ Wikimedia commons

Środa – rząd ogłosi decyzje ws. obostrzeń!

Opinia publiczna ma poznać w środę rządowe decyzje dotyczące obostrzeń covidowych m.in. tego, jakie ograniczenia jeszcze z nami pozostaną, a które rygory będą zniesione lub złagodzone.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział we wtorek, że w środę przedstawiony zostanie plan na najbliższe kilka tygodni.

  • Prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej działającej przy premierze, po wtorkowym spotkaniu tego gremium powiedziała PAP, że lekarze doradzający rządowi skupiali się głównie na kwestiach stricte medycznych m.in. szczepieniach, rehabilitacji pocovidowej czy nowych wariantach koronawirusa.

Jej zdaniem, rząd najprawdopodobniej odejdzie od regionalizacji. „Nie należy się od 4 maja spodziewać wielkiego luzowania obostrzeń epidemicznych” – oceniła.

  • W podobnym tonie wypowiedział się we wtorek także prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. Robert Flisiak.
  • W rozmowie z PAP stwierdził, że licytowanie się na zapowiedzi luzowania jak największej grupy obostrzeń od 4 maja nie ma pokrycia w aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Zaznaczył, że Rada Medyczna nigdy nie rekomendowała otwierania wszystkiego „na już”. „W obecnej sytuacji epidemicznej najbardziej potrzebne jest nam chłodzenie hurraoptymizmu niektórych osób” – ocenił ekspert.

Wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin mówił w poniedziałek, że jego zdaniem, do końca maja cała polska gospodarka powinna być uwolniona. „Rzecz jasna muszą być utrzymane i rygory sanitarne, i ten pozytywny trend, jeżeli chodzi o liczbę zachorowań” – zastrzegał.

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał w poniedziałek, że przygotowywany jest harmonogram luzowania obostrzeń na miesiąc maj. „Możemy się spodziewać, że w przeciągu miesiąca maja wróci – oprócz edukacji – bardzo wiele usług i zostanie przywróconych do funkcjonowania bardzo wiele sektorów, za których działaniem już się stęskniliśmy” – mówił szef MZ.

  • Od 26 kwietnia w 11 województwach o najmniejszej średniej dziennej liczbie zakażeń część obostrzeń została poluzowana. Otwarte są w nich salony fryzjerskie i kosmetyczne, a dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej przeszły na nauczanie hybrydowe. Inne ograniczenia, dotyczące m.in. kin i teatrów, galerii handlowych, siłowni czy gastronomi, pozostały. W pięciu województwach – śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim oraz opolskim – obowiązują wszystkie nałożone wcześniej obostrzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wieczorem 5 lutego 2021 Marcin Koza, właściciel klubu Face2Face w Rybniku, w towarzystwie Michała Wojciechowskiego (lidera Strajku Przedsiębiorców), chciał przekazać w rybnickiej Komendzie Miejskiej Policji nagrania z poprzedniej akcji służb w klubie w dniu 30 stycznia, gdzie ich zdaniem doszło do użycia gazu pieprzowego w lokalu, czemu mundurowi zaprzeczali.

Właściciel klubu Face 2 Face zatrzymany nielegalnie. Policja poniesie konsekwencje?

wielkie luzowanie obostrzeń

Wielkie luzowanie obostrzeń: otwarte siłownie, hotele, gastronomia, szkoły