w

Rząd zakaże udziału w zgromadzeniach. Czy to legalne?

Nowe obostrzenia - rząd zakaże udziału w zgromadzeniach. od soboty będzie obowiązywać zakaz udziału w zgromadzeniach

Nowe obostrzenia – rząd zakaże udziału w zgromadzeniach.

W sobotę przywitają nas kolejne obostrzenia – lockdown staje się coraz twardszy. Zamknięte będą m.in. sklepy budowlane oraz salony fryzjerskie i kosmetyczne. Na konferencji, poza krytyką prywatnej służby zdrowia i ogłoszeniem nowych obostrzeń została przemilczana bardzo ważna kwestia – zaostrzenie zakazu zgromadzeń powyżej pięciu osób.

  • W nowym rozporządzeniu covidowym pojawił się zupełnie nowy zakaz: udziału w zgromadzeniach, zarówno publicznych, jak i prywatnych.

Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski nie wspomnieli podczas konferencji o zaostrzeniu zakazu zgromadzeń powyżej pięciu osób.

  • Jak podaje Onet.pl – od soboty będzie obowiązywać zakaz udziału w zgromadzeniach “w tym imprezach, spotkaniach i zebraniach niezależnie od ich rodzaju”.
  • Do tej pory obowiązywał wyłącznie zakaz organizowania zgromadzeń. Przepisy znają jednak rodzaj zgromadzenia spontanicznego, które ze względu na swój charakter nie mają organizatora.

Zostaniesz ukarany?

Tym samym, z dniem publikacji rozporządzenia każdy, kto weźmie udział w jakimkolwiek zgromadzeniu, może zostać ukarany. Oznacza to, że każde spontaniczne spotkanie może być uznane jako nielegalne.

  • Przypadkowo spotkałeś swoich starych znajomych? Rząd uważa, że to nielegalne.
  • Spontaniczny strajk? Również nielegalny.

Wolność zgromadzeń gwarantuje konstytucja. Zgodnie z art. 57 konstytucji “każdemu zapewnia się wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich. Ograniczenie tej wolności może określać ustawa”. Część prawników podważa możliwość ograniczania tego prawa na podstawie rozporządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Szef Lewiatana: Firmy będą w końcu działać, pytanie – kto będzie właścicielem

Szef Lewiatana: Firmy będą w końcu działać, pytanie – kto będzie właścicielem

Indeks towarowy Bloomberg, który dotychczas poszedł w dół o 2,3% w ujęciu miesięcznym, może odnotować najgorszy miesiąc od września ubiegłego roku. Pogorszenie nastrojów na rynkach azjatyckich przyczyniło się do umocnienia dolara, tym samym powodując konsolidację cen coraz większej liczby surowców – ostatnio metali przemysłowych.

Nastroje na rynkach towarowych. Indeks Bloomberg w dół