w

Rząd zakaże udziału w zgromadzeniach. Czy to legalne?

Fot: Kancelaria Premiera/ Wikimedia commons.

Nowe obostrzenia – rząd zakaże udziału w zgromadzeniach.

W sobotę przywitają nas kolejne obostrzenia – lockdown staje się coraz twardszy. Zamknięte będą m.in. sklepy budowlane oraz salony fryzjerskie i kosmetyczne. Na konferencji, poza krytyką prywatnej służby zdrowia i ogłoszeniem nowych obostrzeń została przemilczana bardzo ważna kwestia – zaostrzenie zakazu zgromadzeń powyżej pięciu osób.

  • W nowym rozporządzeniu covidowym pojawił się zupełnie nowy zakaz: udziału w zgromadzeniach, zarówno publicznych, jak i prywatnych.

Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski nie wspomnieli podczas konferencji o zaostrzeniu zakazu zgromadzeń powyżej pięciu osób.

  • Jak podaje Onet.pl – od soboty będzie obowiązywać zakaz udziału w zgromadzeniach „w tym imprezach, spotkaniach i zebraniach niezależnie od ich rodzaju”.
  • Do tej pory obowiązywał wyłącznie zakaz organizowania zgromadzeń. Przepisy znają jednak rodzaj zgromadzenia spontanicznego, które ze względu na swój charakter nie mają organizatora.

Zostaniesz ukarany?

Tym samym, z dniem publikacji rozporządzenia każdy, kto weźmie udział w jakimkolwiek zgromadzeniu, może zostać ukarany. Oznacza to, że każde spontaniczne spotkanie może być uznane jako nielegalne.

  • Przypadkowo spotkałeś swoich starych znajomych? Rząd uważa, że to nielegalne.
  • Spontaniczny strajk? Również nielegalny.

Wolność zgromadzeń gwarantuje konstytucja. Zgodnie z art. 57 konstytucji „każdemu zapewnia się wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich. Ograniczenie tej wolności może określać ustawa”. Część prawników podważa możliwość ograniczania tego prawa na podstawie rozporządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szef Lewiatana: Firmy będą w końcu działać, pytanie – kto będzie właścicielem

Szef Lewiatana: Firmy będą w końcu działać, pytanie – kto będzie właścicielem

Indeks towarowy Bloomberg, który dotychczas poszedł w dół o 2,3% w ujęciu miesięcznym, może odnotować najgorszy miesiąc od września ubiegłego roku. Pogorszenie nastrojów na rynkach azjatyckich przyczyniło się do umocnienia dolara, tym samym powodując konsolidację cen coraz większej liczby surowców – ostatnio metali przemysłowych.

Nastroje na rynkach towarowych. Indeks Bloomberg w dół