Fot. Getty Images
w

Sąd: Nie ma kary za brak maseczki, ponieważ ograniczenia są niezgodne z prawem

Fot. Getty Images

Jak informuje Radio Elka, Sąd Rejonowy w Kościanie odmówił wszczęcia postępowania o ukaranie mieszkańca gminy Czempiń. W czasie obostrzeń związanych z epidemią nie nosił maseczki przemieszczając się po miejscowości. Zarówno według obwinionego jak i sądu, nakazy i ograniczenia zostały wprowadzone niezgodnie z prawem.

sąd, sądownictwo, wymiar sprawiedliwości
Autor: Dreamstime

To było 18 kwietnia. Fajny dzień, w miarę ciepło, więc przemieszczałem się z moimi dziećmi na rowerach w miejscowości, w której mieszkam. Patrol policji zainteresował się moją osobą, tym, że nie mam maseczki. Oznajmiłem, że zgodnie z rozporządzeniem jestem osobą, która nie musi zakrywać ust i nosa, ale do jednego z nich to nie przemówiło. Relacjonuje Sebastian, który odmówił przyjęcia mandatu, więc policjanci skierowali wniosek do sądu.

Sprawa zaczęła się komplikować.

Po wydarzeniu został wezwany na spotkanie z dzielnicowym na komendzie. Policjant wyjaśnił mu, że oprócz zarzutu niezasłaniania ust i nosa postawiono mu też zarzut dotyczący przemieszczania się. Sebastian nie przyznał się do winy, tłumacząc, że to sąd jest od orzekania w sprawie.

Sąd Rejonowy w Kościanie odmówił jednak wszczęcia postępowania przeciw mieszkańcowi gminy Czempiń. W uzasadnieniu sędzia wskazała że ustawa, na przepisy której się powołano przy wprowadzeniu ograniczeń w przemieszczaniu się, dopuszcza jedynie ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się, a nie przemieszczania się w ogóle. Ograniczenia zostały wprowadzone rozporządzeniem, a konstytucja stanowi, że ich źródłem może być jedynie ustawa. Dodatkowo, jak czytamy w uzasadnieniu, można wprowadzić nakaz stosowania środków profilaktycznych wobec osób chorych lub podejrzanych o zachorowanie. Obowiązek maseczek został jednak wprowadzony powszechnie, co łamie konstytucyjne prawa i wolności.

Sebastian jest zadowolony z wyroku sądu.

4 komentarze

Dodaj odpowiedź
  1. Więc tak.Polskie społeczeństwo jest mega-nieodpowiedzialne. I stąd zarówno koszty osobowe jak i materialne będą przeogromne. Z dnia na dzień chorych będzie coraz więcej. Na plażach nad morzem i nad jeziorami, w sklepach, w parkach ogromne ilości „charchlających” ludzi bez maseczek. W niemczech jest sprawa jasna – kto na ulicy jest bez maski płaci 50Euro kary. I nie ma zmiłuj. Wprowadźcie wreszcie choć 100zł grzywnę za nie noszenie masek. Przecież to kpiny, co robią sobie Polacy zarówno stare repy jak i wydawałoby się, że „myśląca”, a faktycznie bezmyślna młodzież.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 4837648914 1920x1200 1

Bank Japonii rozpocznie eksperymenty z cyfrowym jenem

Lucas Varela

Firmy „Zombie” mogą wkrótce stanowić 20% firm amerykańskich