w , ,

Stan warszawskiej gastronomii. Restauratorzy mówią wprost: Nie jest kolorowo

lockdown glupota imbecylizm

Mimo, że restauracje mogą wydawać jedzenie na wynos, obostrzenia wprowadzone przez rząd są dla nich bolesnym ciosem pod względem finansowym. Mimo realizowanego wsparcia przez rząd dla poszkodowanych, restauratorzy dalej odczuwają straty.

Niektórzy z nich planują sprzedaż wigilijnych potraw na święta. Ma to być dla nich deska ratunku jeśli chodzi o finansową stabilność. Istnieje poważne ryzyko, że wielu z nich do nadchodzącego 2021 roku nie dotrwa.

Co mówią warszawscy restauratorzy? Trudno z ich słów wydobyć optymizm.

 Nie ma dziś restauracji – w Warszawie czy poza nią – która nie straciła 30, 50, a nawet 90 procent ze swoich przed pandemicznych obrotów. Gdy rozmawiałem z właścicielami lokali wiosną tego roku, wielu mówiło otwarcie: drugiego lockdownu nie przeżyjemy. Branża gastronomiczna otrzymała ciężki, nokautujący cios, który bez względu na wielkość czy kondycję firmy spowodował, że wszyscy leżą na deskach i walczą o przeżycieprzewidywał Piotr Popiński, właściciel Elixira, The Roots oraz Muzeum Wódki

Inny przedsiębiorca, Artur Jarczyński – jeden z najbardziej doświadczonych liderów w gastronomicznej branży o dużym stażu, powiedział wprost, że dochody w okresie obostrzeń nie starczą na pokrycie wszystkich kosztów, jakie muszą ponosić przedsiębiorcy. Do P. Jarczyńskiego należały m. in. Podwale 25 Kompania Piwna, U Szwejka, St Antonio czy Der Elefant.

Zamówienia na wynos czy z dowozem nie są w stanie zrekompensować strat spowodowanych zamknięciem restauracji. Zamknięcie lokali i zezwolenie na sprzedaż jedynie na wynos czy z dowozem redukuje nasze obroty w dziewięćdziesięciu kilku procentach, a przychody, które teraz osiągamy nie są w stanie pokryć kosztów zatrudnienia pracowników przy tej operacji, nie mówiąc już o kosztach za energię elektryczną, wodę, gaz, ogrzewanie i oczywiście koszt czynszu. Bardzo liczymy na dobrą sprzedaż oferty świątecznej, która pozwoli na choć częściowe odrobienie strat – powiedział Artur Jarczyński

Głos zabrała również Dyrektor Sprzedaży i Marketingu Restauracji Belvedere, zaznaczając, że przychody z zamówień na wynos są co najwyżej jakąś częścią tych przychodów, które były w okresie przedpandemicznym.

Niestety nie możemy mówić tutaj o pełnej rekompensacie. Zamówienia na wynos są dla nas oczywiście dużym wsparciem, jednak to jedynie część dotychczasowych przychodów restauracji – powiedziała dyr. Anna Bykowska

Jaką restauratorzy proponują alternatywę?

lockdown kretynizm

Wsparciem podnoszącym finanse restauracji miałaby być sprzedaż potraw świątecznych. Nie wszyscy w święta chcą siedzieć godzinami w kuchni, przygotowując potrawy. Restauracje będą mogły realnie ich wyręczyć, przygotowując potrawy za nich, za odpowiednią opłatą.

Właściciele swoich obiektów gastronomicznych już podejmują się realizacji zamierzonych ofert dla ludzi

Zamówienia na świąteczne potrawy przyjmujemy do 22 grudnia, oprócz restauracji Jeff`s, gdzie ze względu na rodzaj potraw jest to możliwe do 20 grudnia. Nasze świąteczne menu zawsze cieszyło się dużym zainteresowaniem, dlatego im wcześniej goście złożą zamówienia, tym będą mieli większą swobodę w wyborze czasu dostawy posiłków – oświadczył Artur Jarczyński.

Co więcej, niektórzy z nich nie ograniczą się wyłącznie do samych świąt. Pójdą o krok dalej.

Oprócz świątecznej odsłony menu, w planach mamy także przygotowanie wyjątkowej sylwestrowej karty dań, a także noworocznego brunchu na wynos. Zaskoczymy również gości naszą propozycją rodzinnego obiadu na święto Trzech Króli, a także zupełnie nowym projektem Delikatesów Belvedere, o którym lada chwila będziemy mogli opowiedzieć więcej – oznajmiła Anna Bykowska.

Życzmy wszystkim restauratorom w całej Polsce, aby ich kulinarne biznesy przetrwały i aby każdy z nas mógł doczekać normalności – Polski bez obostrzeń. Każdy z nas, kto ma w swojej okolicy ulubiony lokal gastronomiczny, niech przynajmniej raz w tygodniu go wesprze, zamawiając lub kupując jedzenie na wynos.

Zachęcamy Państwa do wsparcia naszej petycji “Koniec lockdownu!”. Link do niej znaleźć można TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Volvo i pasy bezpieczeństwa. “TO WBREW MOJEJ WOLNOŚCI BRRR”

Volvo i pasy bezpieczeństwa. “TO WBREW MOJEJ WOLNOŚCI BRRR”

mlodzi dla wolnosci rozga

Młodzi dla Wolności z akcją Rózga+