w , ,

Statut katolickiego liceum w Krakowie. Mieszanie się do życia prywatnego uczniów!

lo szkola nazaret krakow

W jednym z krakowskich liceów funkcjonuje statut, który nakłada na uczniów dość surowe zobowiązania. Konkretnie, chodzi o statut Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Rodziny z Nazaretu. Obowiązki, jakie posiada uczeń, obejmują nie tylko jego życie szkolne, ale nawet prywatne.

Czego nie wolno uczniom tego liceum. Zarówno w szkole jak i poza jej terenem nie mogą spożywać alkoholu, palić papierosów. Co więcej, zabrania im się uprawiania aktywności seksualnej w jakiejkolwiek formie, przynależności do organizacji o sprzecznych doktrynach i systemach wartości z nauką kościoła czy oglądania pornograficznych treści.

Szkoła jest publiczna. Co oznacza, że powinna szanować prawa indywidualne uczniów. Niestety, zapisy w statucie oznaczają, że całościowo jest on niezgodny z prawem.

lo katolickie statut

Z buciorami w życie prywatne

wstyd dzisiaj miec wiare wiara moze byc bardziej cool niz zlote air
Źródło: deon.pl

Nawet jeśli to liceum byłoby prywatne, zapisy tego statusu są wyraźną ingerencją w wolność indywidualną i osobistą człowieka. Owszem, z perspektywy wolnościowej każda szkoła ma prawo ustalać warunki funkcjonowania własnej placówki i system zasad. To jednak nie oznacza, że posiada prawo do monitorowania życia prywatnego młodych ludzi.

Na terenie szkoły, uczniowie wedle życzenia władz placówki mogą się podporządkować moralnym zasadom w niej panującym. Brak środków odurzających czy alkoholu jest zrozumiały nawet w świeckich polskich szkołach, nie deklarujących się jako katolickie.

Oddzielmy jednak życie prywatne od szkolnego. Wyobrażacie sobie być karani przez nauczycieli i dyrektorów za samo pójście na imprezę? Za dobrowolny seks z partnerem? Za przynależność do ulubionego stowarzyszenia, które np. skupia osoby o liberalnych gospodarczo poglądach? Jeden z nauczycieli stwierdzi, że to stowarzyszenie promuje hedonizm, wyzysk i konsumencki styl życia i przez to uczeń będzie miał kłopoty.

Statut napisany przez to liceum krakowskie to świetny przykład jak zniechęcić ludzi do wiary i również do szkoły. Nakazywanie ludziom funkcjonowania wbrew ich naturze, sumieniu i osobistym przekonaniom przyczynia się do spadku atrakcyjności tzw. “moralnie słusznych” modeli. Dlatego trudno nie słyszeć o odchodzeniu od wiary i wybór innych filozofii życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przedsiębiorcy mają dość: bunt regionu Aosta we Włoszech. Polscy górale chcą tak samo

Przedsiębiorcy mają dość: bunt regionu Aosta we Włoszech. Polscy górale chcą tak samo

ranczo zemsta wiedzm

Film “Ranczo. Zemsta wiedźm” jednak powstanie!