w , ,

Student popełnia samobójstwo po “błędnym” przekonaniu, że stracił na giełdzie ponad 700 tysięcy USD

Alexander E. Kearns (20 l.) rzucił się pod pociąg po tym jak zobaczył ujemne saldo w wysokości 730 tysięcy USD na platformie Robinhood, której używał do obrotu akcjami. Prawdopodobnie ujemne saldo pojawiło się na koncie Kearnsa tylko tymczasowo, ponieważ została rozliczona dopiero część jego transakcji. W piątek odbędzie się pogrzeb studenta.

29728362 8433117 image m 28 1592423722876

Saldo wyświetlane w kolorze czerwonym może nie reprezentować niezabezpieczonego zadłużenia w ogóle, ale raczej tymczasowe saldo, dopóki jego opcja transakcje rozliczane. Jak wspomina w liście pożegnalnym miał problem z dźwignią finansową – myślał, że ryzykuje pieniądze, które faktycznie posiada.

Z notatki Kearnsa wynika, że używał tak zwanej strategii Bull put spread, która ograniczała ryzyko zarówno poprzez kupno jak i sprzedaż opcji po różnych cenach.

Rzecznik Robinhood wypowiedział się dla DailyMail.com: – Wszyscy w Robinhood są głęboko zasmuceni tragiczną wiadomością. Przesłaliśmy rodzinie kondolencje. Nie będziemy dzielić się żadnymi szczegółami dotyczącymi konta w celu poszanowania prywatności i poufności. Zobowiązujemy się do ciągłego ulepszania naszej platformy i sprawdzamy oferowane przez nas opcje, aby ustalić, czy jakiekolwiek zmiany mogą być ulepszyć.

29725954 8433117 image a 19 1592422964412
29728730 8433117 This note shared online by Kearns cousin was found after the col a 54 1592428945763
Fragment listu pożegnalnego.

Według rodziny samobójcy, zainteresował się giełdą w ramach nadmiaru wolnego czasu w trakcie pandemii. Był zainteresowany rynkami giełdowymi i chciał się jak najwięcej uczyć na temat rynków oraz różnych strategii handlowych. – Kiedy zobaczył ponad 730 tysięcy USD straty, myślał, że właśnie wysadził swoją przyszłość.

Brewster, kuzyn ofiary, podzielił się bolesnymi szczegółami śmierci Kearnsa na Twitterze, mając nadzieję na edukację społeczeństwa i popchnięcie Robinhood dokonać zmian w jego interfejsie, aby uniknąć przyszłej tragedii.

Rynek akcji, zwłaszcza w jego obecnym stanie, nie jest miejscem dla amatorów.

Czytaj również: HERTZ – millenialsi pompują rynek

Niedoświadczeni inwestorzy przejęli inicjatywę

Już wcześniej opisywaliśmy sytuację, gdzie niedoświadczeni inwestorzy byli wymieniani jako jeden z głównych czynników, który napędza zmienność na rynkach. Inwestorzy instytucjonalni wycofują większość swojego kapitału w trakcie kryzysu kiedy rynek nie zachowuje się logicznie. Potężne spadki były zachętą dla drobnych inwestorów, którzy włączyli się do kupna. W Polsce również zanotowano rekordową ilość zakładanych rachunków maklerskich.

Platforma Robinhood weszła na rynek w 2013 roku i zyskała ogromną popularność. Aktywnych użytkowników jest ponad 13 milionów, średni wiek klientów to 31 lat.

Aplikacja zawdzięcza swoją popularność handlowi bez prowizji przez co przeskoczyła tradycyjnych brokerów jak Charles Swab czy Merrill Lynch.

Robinhood ułatwia handel opcjami, który kojarzy się szybki wzbogaceniem się, ale również wiąże się z potężnym ryzykiem szybkiej utraty kapitału. W przeciwieństwie do handlu akcjami w którym nie można stracić więcej niż się zainwestowało tak handel na opcjach w pewnych sytuacjach może narazić inwestora na ujemne saldo.

Bill Brewster, kuzyn ofiary opisał całą sytuację na swoim twitterze:

Napisane przez Michał Sadurski

Ja tu tylko sprzatam ;)

Andrew Kelly, REUTERS

USA: Ożywienie na rynku pracy może utknąć w martwym punkcie

Pozew sztabu Dudy na Trzaskowskiego. Poszło o “kłamstwo”