w

Sukces goni sukces. Polska z najwyższą inflacją w Unii Europejskiej

Polska z najwyższą inflacją w UE – podaje Eurostat.

Polska w styczniu 2021 r. stanęła na najwyższym stopniu podium. Wzrost cen w naszym kraju był najwyższy w całej Unii Europejskiej.

Inflacja w tym czasie była najwyższa w całej Unii Europejskiej – donosi Eurostat. Według ekonomistów to nie koniec podwyżek. Co więcej, były szef niemieckiego banku centralnego ostrzega, że inflacja może nas wszystkich negatywnie zaskoczyć. „Ci, którzy zakładają niski wzrost cen, mogą się gwałtownie przebudzić” – pisze.

  • 3,6 proc. – tyle wyniosła zdaniem Eurostatu inflacja w Polsce w styczniu 2021 r. Był to najwyższy wynik w całej Unii Europejskiej. Za nami uplasowały się Węgry z wynikiem 2,9 proc. oraz Czechy (2,2 proc.).

„Sądzimy, że w 2021 inflacja będzie względnie stabilna blisko celu, a potencjał do dalszej dezinflacji jest już mniejszy: na początku roku efekty ujemnej luki popytowej i wysokiej bazy będą neutralizowane przez kolejne podwyżki cen energii i podatków, a w drugim półroczu ożywienie popytu może zacząć generować presję na wzrost cen” – piszą eksperci Santander Bank Polska.

4 komentarze

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Będzie nowa opłata? Wraca temat “podatku dla singli”

Będzie nowa opłata? Wraca temat „podatku dla singli”

Trzecia fala? Dziś zostanie ogłoszona decyzja ws. obostrzeń

Trzecia fala? Dziś zostanie ogłoszona decyzja ws. obostrzeń