w ,

Szwecja: nauczyciele nie poprawiają uczniów, aby nie zniechęcić ich do nauki.

Szwecja, Goeteborg. Nauczyciele nie poprawiają błędów uczniów w równaniach matematycznych.

O zaistniałej sprawie poinformowała gazetę “Goeteborgs-Posten” matka dziewczynki mającej kłopoty z matematyką w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Po sprawdzeniu zeszytu córki, okazało się, że 95 proc. zadań jest niekompletnych lub błędnie wykonanych.

  • Nauczyciel ich nie poprawił, ani nie ocenił. Na trzech stronach napisano “dobrze”, ale to akurat zadania wykonane w domu w ramach pracy domowej pod naszym nadzorem – powiedziała matka.

Po udaniu się do nauczyciela, okazało się, że podobnie postępują również inni pedagodzy. Matka postanowiła więc skontaktować się z dyrektorem szkoły. Jego odpowiedź była dla niej szokująca.

“Ogólnie matematyka jest przedmiotem, w którym zadania można wykonać prawidłowo lub błędnie, ale z tego powodu wielu uczniów traci chęć do nauki” – pisze dyrektor szkoły.

  • Z argumentacją dyrektora nie zgadza się matka. – To nauczyciel musi wykazać się kreatywnością i czerpać radość z nauczania. Jeśli dziecko robi poważny błąd, należy je nauczyć, co jest poprawne. W prawdziwym życiu zawsze będzie dobrze lub źle. Trzeba nauczyć dzieci radzenia sobie z sukcesami i porażkami od samego początku, zanim będzie za późno – stwierdził rodzic.

Pedagogika, która boi się konfliktów opiera się na błędnym przekonaniu, że wszystko musi być zabawne i stymulujące. To tak nie jest. Trudne kroki trzeba powtarzać nudnymi powtórzeniami. Wszystko inne wiąże się z ryzykiem ukształtowania dorosłych, którzy myślą, że wszystko, co robią jest niesamowite, fantastyczne i najlepsze- pisze Csaba Perlenberg w komentarzu do sprawy.

ŹRÓDŁO

Napisane przez Mateusz Ratkowski

LOCKDOWN Z KARTONU: Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił karę sanepidu

LOCKDOWN Z KARTONU: Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił karę sanepidu

Freedom House: Węgry już nie są demokratyczne, Polska podąża tą samą drogą

Freedom House: Węgry już nie są demokratyczne, Polska podąża tą samą drogą