w

„Tarcza antykryzysowa”: Błąd w systemie PFR wykluczył tysiące przedsiębiorców

Fot: Anna Mościcka, Wikimedia Commons

Polski Fundusz Rozwoju ma problemy z algorytmami wyliczającymi subwencje. System nie rozumie, kto jest vatowcem.

Dostałem odmowę wypłaty subwencji, bo jak podano w uzasadnieniu nie spełniam warunków ustawy o VAT. Tyle, że je vatowcem nie jestem! Nie wiem, więc skąd ta odmowa i skąd takie uzasadnienie – mówi w rozmowie z Wyborczą pan Jan, przedsiębiorca z Łodzi.

Sprawą systemu PFR zainteresowali się analitycy finansowi.

System nie radzi sobie z sytuacjami zmian w przedsiębiorstwie. Nie rozumie tego, że ktoś mógł być podatnikiem VAT, ale przestał nim być i dlatego wniosek o subwencję automatycznie odrzuca – tłumaczy Oskar Możdżyń z portalu „Masz Prawo”.

PRF boryka się z algorytmami
PFR for. materiały prasowe

Po wypłynięciu błędów urzędu sam Fundusz zaczął prostować sytuację. Ruszyła m.in. procedura reklamacyjna. Poszkodowani przedsiębiorcy mogą złożyć wyjaśnienia w swoich bankach.

„Powodem decyzji o odmowie wypłaty jest niezgodność pomiędzy wybranymi danymi, które we wniosku oświadczył Przedsiębiorca, a danymi uzyskanymi przez PFR z rejestrów ZUS i MF” – czytamy w komunikacie odmownym Polskiego Funduszu Rozwoju.

W porozumieniu z bankami, KIR, ZUS i Ministerstwem Finansów wprowadziliśmy niezbędne zmiany w systemie, które powinny zapobiegać kilku zauważonym błędom, także tym dotyczącym VAT. Z naszych informacji wynika, że te problemy już nie występują. Przedsiębiorcy, którzy je napotkali powinni wypełnić wniosek ponownie – tłumaczy Maciej Buczkowski z biura prasowego PFR.

Źródło: money.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

RPO o protestujących: Powinno nastąpić odmrażanie wolności zgromadzeń

RPO o protestujących: Powinno nastąpić odmrażanie wolności zgromadzeń

TVP fot. flickr.com

TVP zapowiada pozew na Trzaskowskiego