w ,

Trzaskowski grozi wstrzymaniem finansowania policji za nadużycia. Tak będzie w AKAPie?

rafal trzaskowski
rafal trzaskowski
Źródło: interia.pl

Działania policji wobec wydarzeń, jakie miały miejsce w związku ze Strajkiem Kobiet, budziły w ostatnim czasie spore wątpliwości. Zakłócanie pokojowych demonstracji, prześladowanie osób, wyrażających własne poglądy, niezadowolenie lub utożsamiających się z daną grupą, były w ostatnich tygodniach smutnym faktem.

W tej sprawie, apel wydał Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Oświadczył, że policja łamie przepisy, których jako organ sama powinna strzec. Przemoc, jaką stosowała wobec uczestników protestów była w jego ocenie zupełnie nieuzasadniona:

 Każde odstępstwo od tej zasady, a więc zastosowanie środków przymusu powinno być w pełni uzasadnione i może mieć miejsce, tylko i wyłącznie, kiedy wszystkie inne działania nie odnoszą rezultatu. Co najważniejsze stosowanie środków przymusu musi być adekwatne do zaistniałych okoliczności, w tym do zagrożenia zdrowia i życia, czy to demonstrujących czy to policjantów – zaapelował Rafał Trzaskowski

Przed użyciem siły powinno być jasne ostrzeżenie przez oznakowanych policjantów, ale przede wszystkim próba załagodzenia sytuacji w inny sposób – dodał.

Prezydent Warszawy wystosował do służb mundurowych ostrzeżenie: jeśli dalej sytuacja będzie się powtarzać, przestaną otrzymywać pieniądze. Warszawska policja szybko odpowiedziała na ten komunikat, zapewniając, że bez względu na koszty pełnionej służby, funkcjonariusze zawsze będą działać ku bezpieczeństwu swoich mieszkańców:

Zapewniamy mieszkańców Warszawy, że bez względu na wielkość otrzymywanego od władz miasta dofinansowania lub jego całkowite zawieszenie, będziemy zawsze dokładać starań, aby w swoim mieście czuli się Państwo bezpiecznie. To dla nas najwyższy priorytet – czytamy na Twitterze warszawskiej policji.

Libertarianie mają rację!

tabeleczka
Źródło: stanislawwojtowicz.pl

Choć Rafał Trzaskowski niewiele ma wspólnego z ideą wolnościową, swym apelem podsunął ciekawy, wolnościowy pomysł! Zaapelował, że wstrzyma wpłacanie pieniędzy na policję, jeśli ta będzie w dalszym ciągu zachowywać się wobec demonstrujących w nieodpowiedni sposób. Usługi funkcjonariuszy okazują się nieadekwatne do wymagań płatnika, dlatego zastanawia się on nad skończeniem nieudanej inwestycji.

A gdyby policja była prywatna? Gdyby zarobki funkcjonariuszy były w 100% zależne od obywateli – podatników, płacących na ich utrzymanie – którzy za każde nadużycie rezygnowaliby z dotowania instytucji policji? Czy służby mundurowe zachowywałyby się w jakikolwiek podobny sposób, co teraz podczas Strajku Kobiet?

Z jednej strony brzmi to utopijnie, bo każdy mógłby opłacać i mieć sobie policjanta jak ochroniarza i nasyłać w razie zagrożenia na innego? Byłaby to anarchia. Jednak zastanówmy się, co robi właściciel restauracji z kucharzem, który przyrządza ciągle okropne jedzenie? Trzyma go na siłę czy zwalnia za brak jakiejkolwiek poprawy? A magazynier, który się leni? Na jego miejsce jest dziesięć kolejnych chętnych.

Prywatne finansowanie policji, będące zarazem warunkiem jej istnienia w społeczeństwie, jest możliwe w anarchokapitaliźmie albo minarchiźmie.

anarcho capitalism wallpaper by appriweb
Źródło: obiektywizm.pl

Pierwszy odłam libertarianizmu (Akap) zakłada całkowite podporządkowanie życia społeczno-ekonomicznego prywatnej własności i mechanizmom rynkowym. Drugi (minarchizm) dopuszcza publiczne, a nawet powszechne finansowanie policji, ale za dobrowolną zgodą wszystkich członków danego terytorium. Różni się od klasycznego liberalizmu tym, że dopuszcza istnienie prawne pewnych organów, ale już nie dopuszcza ich finansowania za pomocą aparatu przymusu. Liberalizm w klasycznej tradycji akceptuje państwową ochronę bezpieczeństwa, czyli finansowanie wojska, sądu i policji. Ważne jednak, aby zachować kształt minimalnego państwa.

W libertariańskiej koncepcji państwa lub innej formy rządów, obywatele mogliby swobodnie pozbywać się niekompetentnych policjantów, pozbawiając ich pieniędzy. Nie musieliby czekać na urzędnika, który odetnie im środki, tak jak teraz w Polsce.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

zandberg razem partia amazon

Partia Razem vs Amazon. “Black Friday to wyzysk!”

galeriah

PiSowcy odlatują! Chcą by każdy płacił 100 złotych za wejście do galerii!