w

Ujemne oprocentowanie depozytów? Prezes UOKiK interweniuje

Fot: Qkiel/ Wikimedia commons

UJEMNE OPROCENTOWANIE DEPOZYTÓW

Coraz częściej mówi się o ujemnym oprocentowaniu depozytów. Z nieoficjalnych informacji “Rzeczpospolitej” wynika, że czołowy polski bank szykuje się do wprowadzenia ujemnej stawki depozytów w przypadku klientów indywidualnych.

  • Taka sytuacja oznaczałaby, że konsument byłby zmuszony płacić bankowi za swoje oszczędności zgromadzone na przykład na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym. Świetny biznes.

Do całej sprawy odniósł się prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

  • Prezes UOKiK Tomasz Chróstny sprzeciwia się planom wprowadzenia przez banki ujemnego oprocentowania depozytów dla klientów indywidualnych.
  • Taka próba mogłaby podważyć i tak już nadwyrężone zaufanie społeczeństwa do systemu bankowego i doprowadzić do wycofywania oszczędności na dużą skalę – czytamy.

W skierowanym do 23 banków wezwaniu Prezes UOKiK przedstawił zastrzeżenia żądając jednocześnie wyjaśnień czy i jakie działania prowadzą poszczególne banki w tej sprawie. Jednocześnie, prezes UOKiK zapewnia, że jeśli dojdzie do wprowadzenia ujemnego oprocentowania depozytów, podjęte zostaną działania, aby chronić konsumentów.

  • Wprowadzenie ujemnego oprocentowania depozytów uderzy w konsumentów, powodując jednocześnie szereg ryzyk o charakterze makroekonomicznym. Nie można karać konsumentów za oszczędzanie.
  • Tego typu zakusy ze strony niektórych banków i ich organizacji branżowej z pewnością podważą i tak już nadwyrężone zaufanie społeczeństwa do systemu bankowego.
  • Oszczędności konsumentów narażone są na uszczuplenie siły nabywczej z powodu zerowego oprocentowania depozytów, rosnących opłat i prowizji bankowych czy wyższej niż w ostatnich latach inflacji. Wprowadzenie ujemnego oprocentowania depozytów przez banki byłoby jednak nieporównywalnie potężniejszym ciosem wymierzonym w oszczędności konsumentów – wyjaśnia Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Prezes Urzędu będzie się bardzo wnikliwie przyglądał działaniom banków.

  • UOKiK stoi na stanowisku, iż wprowadzenie ujemnego oprocentowania lokat byłoby szkodliwe dla całego rynku finansowego i gospodarki.

„Apelujemy do banków o rozsądek  odpowiedzialność w tej materii oraz zapewniamy o stałej analizie sygnałów napływających z rynku – podaje UOKiK”

ŹRÓDŁO

2 komentarze

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Konferencja ministra zdrowia: Polska nadal zamknięta

Konferencja ministra zdrowia: Polska nadal zamknięta

Prezydent USA Joe Biden oficjalnie poinformował w środę o wycofaniu do 11 września amerykańskich wojsk z Afganistanu. - Czas zakończyć najdłuższą wojnę Ameryki. Nie przerzucę odpowiedzialności zarządzania oddziałami USA w Afganistanie na kolejnego, piątego z kolei prezydenta - oświadczył.

Joe Biden wycofuje wojska z Afganistanu