w

Ujemne oprocentowanie lokat? UOKiK przeciw!

Ujemne oprocentowanie lokat?

Tydzień temu w “Rzeczpospolitej” pojawił się artykuł mówiący, że “czołowy polski bank” rozważa wprowadzenie ujemnego oprocentowania lokat i depozytów dla klientów indywidualnych – mielibyśmy dopłacać za to, że trzymamy pieniądze w banku. Informacja szybko obiegła całą Polskę. Byłaby to historyczna decyzja, która mogłaby skłonić Polaków do wypłacenia swoich pieniędzy i trzymania ich poza systemem bankowym.

  • W rozmowie z RMF FM prezes UOKiK Tomasz Chróstny krytykuje ujawniony tydzień temu pomysł. „Jako UOKiK będziemy się temu bardzo wnikliwie przyglądali. Nie chcemy i nie będziemy akceptowali tego typu sytuacji” – mówi.

Do medialnych plotek, odniósł się w RMF FM prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

  • Tomasz Chróstny ocenia, że mógł to być jedynie ruch, który miał sprawdzić jaka byłaby reakcja ludzi. Wspomniał również, że UOKiK kontaktował się z czołowymi bankami w Polsce – “nie widzimy po ich stronie skłonności, żeby wprowadzać ujemne oprocentowanie lokat czy depozytów – skomentował”
  • Prezes UOKiK uważa, że taki ruch mógłby spowodować, że ludzie będą trzymać swoje pieniądze w “skarpetach”, co według niego mogłoby się przyczynić do licznych oszustw i kradzieży.

Zdaniem prezesa UOKiK, wprowadzanie ujemnego oprocentowania lokat byłoby nierozsądne i szkodliwe. Ponadto, wspomniał o tym, że byłoby to nieuczciwe.

“Gdy było trzeba, banki nie były skore do wprowadzania ujemnego oprocentowania kredytów – teraz więc nie powinny kazać klientom dopłacać do lokat.”

Napisane przez Mateusz Ratkowski

Inflacja w lutym. Ceny znowu wzrosły?

Inflacja w lutym. Ceny znowu wzrosły?

Indie zakażą posiadania kryptowalut? Trwają pracę nad ustawą

Indie zakażą posiadania kryptowalut? Trwają pracę nad ustawą