w

UOKiK nałożył ponad 76 mln zł kary na Eurocash. Chodzi o pobieranie nieuczciwych opłat

Prezes UOKiK nałożył ponad 76 mln zł kary na Eurocash za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej. Wydana decyzja dotyczy relacji spółki z dostawcami produktów rolnych i spożywczych do jej sklepów – poinformował UOKiK w komunikacie.

Komentarz Tomasza Chróstnego:

 – Przeprowadzone postępowanie wykazało, że spółka Eurocash pobierała od dostawców produktów rolnych i spożywczych szereg dodatkowych oraz nieuzasadnionych opłat. Część usług, za które płacili kontrahenci, w ogóle nie była wykonywana, a niektóre spółka powinna świadczyć w ramach podpisanej umowy bez dodatkowego wynagrodzenia. Ponadto dostawcy nie otrzymywali informacji o kosztach i rezultatach niektórych usług.

Celem tego typu  działań Eurocash było obniżenie wynagrodzenia podmiotom dostarczającym do sklepów produkty rolne i spożywcze. Określona w toku postępowania wartość nieuzasadnionej korzyści osiągniętej przez Eurocash w wyniku zakwestionowanych praktyk wobec podmiotów, względem których spółka dysponowała przewagą kontraktową, wyniosła w latach 2018-2020 ponad 43 mln złotych – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

  • Eurocash nie zgadza się w całości z decyzją Urzędu i zamierza skorzystać z prawa odwołania do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

„Sąd zdecyduje, czy decyzja Urzędu zostanie uchylona, utrzymana czy zmieniona. Ostateczna wysokość kary oraz termin zapłaty zostaną ustalone po zakończeniu postępowania odwoławczego i wydaniu prawomocnego wyroku w ww. sprawie” – podała spółka w swoim komunikacie.


Zobacz także: Rekordowa inflacja w listopadzie! NAJGORSZY ODCZYT OD PONAD 20 LAT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

grecja szczepienia

Grecja: 100 euro grzywny każdego miesiąca dla niezaszczepionych powyżej 60 roku życia

turcja lira dolar

Turecki bank centralny sprzedaje dolary, interweniując w celu wsparcia liry