w

UOKiK zarzuca Poczcie Polskiej praktyki monopolistyczne. Czy będzie kara?

UOKiK zarzuca Poczcie Polskiej, że stosują praktyki monopolistyczne.

Poczta Polska mogła nadużywać swoją dominującą pozycję rynkową, aby zniekształcać konkurencję – stwierdził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów po przeprowadzeniu postępowania.

  • UOKiK stwierdził, że stosowane praktyki monopolistyczne trwały już od pięciu lat, mimo wszystko, Poczta Polska nie otrzymała żadnej kary – została jedynie wezwana do zmiany praktyk.

Działania Poczty Polskiej mogły powodować marginalizację konkurentów na rynku niepowszechnych usług pocztowych. Zobowiązałem spółkę do zmiany praktyk, co umożliwi innym operatorom uczciwą walkę o klientów

– mówi prezes UOKiK-u Tomasz Chróstny.

Jak podaje UOKiK, po przeprowadzonym postępowaniu, okazało się, że zakwestionowane praktyki trwały od 2016r.

  • Pierwsza z nich dotyczyła konieczności podawania Poczcie Polskiej przez jej kontrahenta informacji handlowych o klientach, dla których realizował usługę. Posiadanie tych danych przez PP już na etapie kontraktowania nie miało uzasadnienia i mogło przyczynić się do odebrania klientów swoim konkurentom – czytamy.
  • Drugą praktyką był fakt, że Poczta Polska nie posiada stałego cennika usług. Wycena prowadzona była za każdym razem indywidualnie. To oznaczało, że niezależny przedsiębiorca świadczący usługi pocztowe nie mógł zaproponować od razu wyceny na usługi pocztowe dla swoich klientów.
  • Dodatkowo, kontrahent Poczty Polskiej musiał z góry dokładnie określić liczbę nadanych przesyłek w danym okresie rozliczeniowym. Jeżeli było ich mniej, nawet o jedną przesyłkę, cena na wszystkie mogła znacznie wzrosnąć.
  • Prezes UOKiK zobowiązał Pocztę Polską do zmiany praktyk rynkowych. PP będzie miała obowiązek złożenia sprawozdania z realizacji zobowiązania. Spółka będzie musiała m.in. przedstawić nowe wzory umów, informacje o podmiotach, które aneksowały umowy oraz nowych kontrahentach – za każdy dzień zwłoki ma grozić sankcja finansowa do 10 tys. euro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maroko zalegalizuje marihuanę

Maroko zalegalizuje marihuanę

Tym razem będzie inaczej…  Hiszpańskie Baleary wywłaszczyły właścicieli domów

Tym razem będzie inaczej… Hiszpańskie Baleary wywłaszczyły właścicieli domów