w ,

W Niemczech zacznie obowiązywać obecność kobiet w zarządach firm

kobiety zarzad firmy kadry
kobiety zarzad firmy kadry
Źródło: rynekinwestycji.pl

Niemcy – państwo z jedną z największych europejskich gospodarek – wprowadzą niedługo przepis, wedle którego warunkiem ukształtowania zarządu firmy, bez względu na branżę, stanie się obecność minimum czterech kobiet.

Nowe procedury zostaną wprowadzone w życie za sprawą socjaldemokratów oraz chrześcijańskich demokratów Angeli Merkel. Ugoda obu frakcji została zaplanowana przed zbliżającymi się wyborami.

W Niemczech jednak będzie pod tym względem dużo łagodniej, niż w Finlandii, Francji, Hiszpanii czy Belgii. W tych krajach, w kadrach zarządczych musi być co najmniej 30 albo 40 procent osób płci żeńskiej. We Włoszech zaś jest trochę inaczej. Tam żadna z płci nie może zajmować więcej, niż dwie trzecie zarządu.

Płeć czy kompetencje?

h8 FACdse5Ut3LvtM6ee1C58YMakbuiky7KJdMAAxsvZlOZztQjNlAC KGoD3lmzfT1GtV8kzX KHjiEEOFFityYueA8EryoZgA7AQ
Źródło: E-mentor

Zadajmy sobie pytanie: czy o kształcie zarządu firmy powinna decydować płeć osoby czy kompetencje, jakie posiada? Takie przepisy, proponowane w krajach europejskich są ograniczeniem swobody przedsiębiorców i pracowników w doborze kadr we własnych strukturach. Ich skład zależy nie do końca od tego, czy ktoś faktycznie ma kompetencje, tylko od tego jaką ktoś ma płeć.

Wyobraźmy sobie, że mamy 7 solidnych kandydatek na stanowiska zarządcze w firmie, produkującej meble. Dobrze wykształcone, skończyły renomowane uczelnie i dodatkowe kursy, ponadto, mogą się pochwalić dużym doświadczeniem zawodowym. Niestety 4 z nich nie będzie mogło zasiąść na zasłużonych stanowiskach. Zostaną one zgodnie z przepisami przydzielone osobom płci męskiej, które mają gorsze wykształcenie, słabsze kwalifikacje i doświadczenie.

Jakby wtedy poczułyby się panie? Tyle lat uczyły się i pracowały, aby mieć jak najlepszą pracę z dobrymi zarobkami. Nagle, z powodu absurdalnych przepisów okazuje się, że cały ich trud poszedł na marne. Będą nad nimi wyżej stali faceci z mniejszym doświadczeniem i wiedzą.

Dlatego właśnie państwo nie powinno faworyzować żadnej z płci i nadawać na tej podstawie jakiekolwiek przywileje. Wybór kandydatów na stanowiska powinien zależeć wyłącznie od posiadanych przez nich: wiedzy, umiejętności i pomysłów. To, co stanowi wartość dla firmy to zdolność pracownika do podejmowania się codziennych wyzwań, bez względu czy jest on kobietą czy mężczyzną.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź
  1. Tak naprawdę to nie ma problemu. Wystarczy zmienić płeć na tą, która w danym monecie jest nam potrzebna, przecież nie ma obowiązku przechodzenia jakichkolwiek zabiegów związanych ze zmianą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

lekcja muzyki szkola

Bunt Wiosny wobec zadań religijnych w książce od muzyki

elon musk philanthropy

Elon Musk zostawia w tyle Bill Gatesa, Buffetta – jest drugą najbogatszą osobą na świecie