w

Węgry znów podnoszą stopy procentowe! Walka z inflacją trwa!

W obecnych czasach polityka monetarna w całej Europie bazuje na niskich stopach procentowych i tanim kredycie. Wiele krajów zmaga się jednak z podwyższoną inflacją, która skutecznie pochłania zgromadzone oszczędności obywateli. Jednym z przodujących państw są Węgry. W rankingach Eurostatu o inflacji zajmują pierwsze miejsce.

  • W maju ceny w tym kraju wzrosły według metody HICP o 5,3 proc. (w kwietniu o 5,2 proc.). Dla porównania inflacja w Polsce wyniosła w tym samym miesiącu o 4,6 proc.

Nie jest to pierwsza podwyżka u Węgrów. Narodowy Bank Węgier był pierwszym krajem w naszej części Europy, który podniósł stopy procentowe. Wtedy jednak zwiększył tylko referencyjną stopę procentową – z 0,6 proc. do 0,9 proc.

Wczoraj doszło do kolejnej reakcji banku centralnego. Węgrzy podnieśli stopy procentowe o kolejne 30 punktów bazowych – referencyjna stopa procentowa została podwyższona z 0,9 proc. do 1,2 proc., podniesiona została również stopa depozytowa (O/N) – z -0,05 proc. do +0,25 proc. Ruch był większy od oczekiwań rynkowych, dzięki czemu forint się umocnił.

To już kolejna reakcja na szalejącą inflację na Węgrzech. W Polsce nadal brak jakiejkolwiek decyzji, przy czym, warto podkreślić, że w Polsce stopa referencyjna jest utrzymywana na poziomie 0,10 proc., co jest absolutnie niskim poziomem.

Do niedawna prezes NBP, Adam Glapiński sygnalizował, że w Polsce nie istnieje jakakolwiek potrzeba podnoszenia stóp procentowych. Cały czas słyszeliśmy, że inflacja jest tylko przejściowa, a rosnące ceny nie zagrażają portfelom Polaków. W ostatnim czasie Glapiński zmienił jednak retorykę i dopuszcza “rozpoczęcie dyskusji” o zmianie polityki pieniężnej. Nie zanosi się jednak na wczesne zmiany.

Napisane przez Mateusz Ratkowski

Wprowadzenie do wyborów we Francji. Czy będzie nowy prezydent?

Wprowadzenie do wyborów we Francji. Czy będzie nowy prezydent?

Rząd walczy z piratami drogowymi. Ogromne kary za przekroczenie prędkości!

Rząd walczy z piratami drogowymi. Ogromne kary za przekroczenie prędkości!