w

WHO: Hans Kluge obawia się nowych wariantów koronawirusa

Dyrektor WHO na Europę Hans Kluge – nowe warianty koronawirusa mogą zniwelować korzyści ze szczepień

Mimo spadku ogólnej liczby nowych zakażeń koronawirusem pojawia się coraz więcej ognisk jego nowych wariantów, w tym wykrytego w RPA – powiedział w czwartek dyrektor WHO na Europę Hans Kluge. Ich rozprzestrzenianie się może zniwelować korzyści ze szczepień – dodał.

  • Hans Kluge odniósł się w ten sposób podczas czwartkowej konferencji prasowej m.in. do pytania o obecność południowoafrykańskiego szczepu koronawirusa, który wykazuje większą odporność na szczepionki.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę podkreślił, że wariant B.1.351 został wykryty dotąd w 19 z 37 krajów regionu europejskiego.

Nie jest on jeszcze szeroko rozpowszechniony. (…) Jednak musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, by ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. W przeciwnym razie – im dłużej będzie trwała pandemia, tym więcej będziemy obserwować nowych niepokojących wariantów, co może ostatecznie zniwelować korzyści osiągnięte przez szczepienie – powiedział Kluge.

  • Dodał że, w takim scenariuszu producenci szczepionek będą musieli szybko przystosować swoje produkty do nowych szczepów wirusa.

Ekspertka WHO dr Catherine Smallwood dodała, że jak dotąd większość przypadków B.1.351 wykrytych w Europie to przypadki „zaimportowane” przez podróżnych z innych krajów, choć nadal jest to powód do niepokoju.

W naszych działaniach powinniśmy jednak zwracać uwagę głównie na obniżenie transmisji wirusa, nie patrząc na warianty. Nie wiemy, który szczep wirusa okaże się dominujący i pokona wszystkie inne.

2 komentarze

Dodaj odpowiedź
  1. Przedwczoraj u Babci była Pani lekarz . Babcia miała typowe objawy koronawirusa ,mimo to lekarka przyjechała po „cywilnemu” ,maseczkę miała ,jednak jej umiejscowienie pozostawiało wiele do życzenia ,bez rękawiczek. Babcia zrobiła test i wyszedł on pozytywny. Lekarka dalej leczy innych i może zarażać ,co pewnie czyni. To jest śmieszne -albo ten wirus jest łagodniejszy od grypy (co pewnie jest prawdą),albo chodzi o coś więcej (z pewnością 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Branża fitness i restauracje nadal zamknięte. Rząd nie chce popełnić błędów Portugalii

Branża fitness i restauracje nadal zamknięte. Rząd nie chce popełnić błędów Portugalii

Lockdown. Niemiecki rząd chciał dyktować naukowcom jak ma wyglądać raport o pandemii.

Lockdown. Niemiecki rząd chciał dyktować naukowcom jak ma wyglądać raport o pandemii.